TMS Starter: 15 III

15-03-2021 08:09
Mieszany start tygodnia na azjatyckich giełdach. W Chinach obawy o zacieśnianie polityki. Rentowności 10-latek USA wysoko na 1,63 proc. wpierają USD. W weekend Bitcoin wyskoczył ponad 61 tys. USD.
  • Rynki akcji w Azji mają problemy z obraniem kierunku w poniedziałek, gdyż oczekiwania przyspieszenia globalnego ożywienia są tonowane przez obawy o wzrost rentowności obligacji.
  • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA pozostaje na 1,63 proc. po nagłym wzroście w piątek i przerywając zawiązującą się w ubiegłym tygodniu stabilizację.
  • W Japonii indeks Nikkei225 wzrósł o 0,17 proc., Hang Seng rośnie o 0,2 proc., ale chiński Shanghai Composite spada o 1,2 proc.
  • W Chinach dane wskazały na lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, ale zostały zignorowane, gdyż na rynku utrzymują się ciągłe obawy o niską płynność i zacieśnianie się warunków finansowych.
  • Na rynku walutowym zyskuje USD wsparty wyższym rentownościami. Wyjątek stanowi NZD (NZD/USD 0,7195), który umacnia się w związku ze spekulacjami, że plany nabycia aktywów nowozelandzkiej firmy Tilt Renewables Ltd. wygenerują popyt na walutę.
  • EUR/USD cofa się do 1,1933. Włoski rząd ogłosił, że od 15 marca kraj wejdzie w nowy lockdown, gdyż liczba przypadków w poszczególnych krajach rośnie w parze ze wskaźnikiem hospitalizacji. Ograniczenia będą się różnić w zależności od regionu i mają na celu stłumienie zakażeń gwałtownych przed Świętami Wielkanocnymi 4 kwietnia.
  • GBP/USD krąży wokół 1,39. W weekend The Times podał informację sugerującą dostępność szczepionki dla wszystkich dorosłych Brytyjczyków na początku czerwca.
  • EUR/PLN zaczyna tydzień na 4,58.
  • Bitcoin wzrósł ponad 61 tys. USD w weekend, ale dziś osuwa się pod 59 tys. po tym, jak Reuters poinformował, że starszy urzędnik indyjskiego rządu powiedział, że Delhi zaproponuje prawo zakazujące kryptowalut, nakładając grzywny na każdego w kraju, który handluje lub nawet posiada takie cyfrowe aktywa.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.