TMS Starter: 15 II

15-02-2022 07:37
Spekulacje na temat ataku Rosji na Ukrainę podsycają zmienność na rynku. Ironiczny wpis prezydenta Zełeńskiego odbił się szerokim echem. Ponownie pod presją znalazły się ryzykowne aktywa, zyskują bezpieczne przystanie.
  • Rzecznik prasowy Kremla wypowiedział się w pojednawczym tonie, jednak zdjęcia satelitarne wciąż pokazują wzmożone rosyjskie działania wojskowe. 
  • Prezydent Zełeński opublikował w mediach społecznościowych wpis sugerujący, że inwazja Rosyjska rozpocznie się w środę 16 lutego. Informacja wywołała poruszenie na rynku, jednak została szybko sprostowana, a Ukraińscy oficjele powołali się na „ironiczny charakter wpisu”. 
  • Niezależnie od zamierzeń autora wpisu, reakcja rynku pokazała, że ryzyko konfliktu zbrojnego ciąży rynkom. Indeksy w USA zakończyły dzień poniżej poziomów odniesienia. Dow Jones stracił 0,49 proc., a S&P500 zniżkował o 0,38 proc. Na neutralnych poziomach dzień zakończył Nasdaq100. 
  • Notowania terminowe indeksów w Europie zwiastują kolejną trudną sesję. Futures indeksu DAX traci 0.4 proc.
  • W poniedziałek przypomniał o sobie także szef Fed w St. Louis, James Bullard, który ponownie wysłał „jastrzębi” sygnał mówiąc o potrzebie przyspieszenia wycofywania akomodacji przez bank centralny.
  • Najlepiej w obliczu zagrożenia spisują się aktywa surowcowe. Cena kontraktu na ropę WTI przetestowała poziom 95 USD za baryłkę. Baryłka benchmarku Brent wyceniana jest na 95,9 USD.
  • Cena złota na rynkach finansowych wspięła się na półroczne maksima. Uncja kruszcu kwotowana jest na poziomie 1877 USD. 
  • Na rynku walutowym dolar oddał trochę pola, ale inwestorzy są ostrożni w utrzymywaniu ekspozycji na ryzykowne waluty. EUR/USD znajduje się na poziomie 1,1315. 
  • Na przestrzeni dnia sporą część strat odrobił złoty. We EUR/PLN kwotowany jest w okolicy 4,5430. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.