TMS Starter: 15 I

15-01-2021 08:14
USD odwraca wcześniejszą wyprzedaż, a indeksy giełdowe schodzą niżej. Ujawniony plan ratunkowy Bidena na 1,9 bln USD nie przyniósł wielu niespodzianek, za to martwi perspektywa obciążeń podatkowych. Wcześniej prezes Fed odrzucił sugestie szybkich podwyżek stóp procentowych.
  • Prezydent elekt Joe Biden będzie dążył do realizacji propozycji bodźców fiskalnych w wysokości 1,9 bln dol. Z tej kwoty około 1 biliona dolarów trafi bezpośrednio do osób fizycznych w ramach czeków stymulacyjnych o wartości 2 tys. USD i zwiększonych zasiłków dla bezrobotnych do III kwartału. Ponadto 400 mld USD na zarządzanie COVID-19 i 350 mld USD na pomoc dla władz stanowych i lokalnych.
  • Przy niewielu niespodziankach, które mogłyby zaskoczyć inwestorów, zwrócono uwagę na to, jaka część pakietu zostanie ostatecznie uchwalona przez Kongres i możliwość wzrostu niektórych podatków. Jest prawdopodobne, że wiele z przedstawionych kwot należałoby prawdopodobnie obniżyć co najmniej o połowę, aby uzyskać ponadpartyjne poparcie Senatu.
  • Rynki nie znalazły w nowym planie źródła do świeżego impulsu wzrostowego, a raczej przeszły do sprzedaży faktów po wcześniejszych wzrostach budowanych na oczekiwaniach wokół pakietu Bidena. Doniesienia o wzroście liczby zachorowań na COVID-19 w Chinach nie pomogły w kształtowaniu nastrojów w Azji. W piątek poinformowano o największej liczbie nowych przypadków COVID-19 w kraju od ponad 10 miesięcy.
  • Chiński Shanghai Composite jest lekko pod kreską, a japoński Nikkei225 stracił 0,62 proc.; koreański KOSPI dołuje o 2 proc.
  • Przed sesja w Europie kontrakt na DAX spada o 0,5 proc., a futures na S&P500 traci prawie 0,6 proc.
  • Na rynku walutowym pogorszenie nastrojów sprzyja umocnieniu USD, która odwraca czwartkową wyprzedaż wywołana komentarzami prezesa Fed. Powell stwierdził, że Fed nie będzie podnosił stóp procentowych w najbliższym czasie i odrzucił sugestie, że w niedalekiej przyszłości Fed może zacząć ograniczać zakupy obligacji.
  • Zmiany wśród walut G10 nie są duże. Pod presją są ryzykowne NOK, AUD i NZD. Stabilny jest USD/JPY na 103,75. EUR/USD pozostaje nisko przy 1,2140.
  • EUR/PLN na 4,5440 jest na poziomach zbliżonych do tych z wczoraj.
  • Ceny ropy podążają za zmianami wartości dolara i dziś rano WTI cofa się o 0,7 USD do 53,1 USD/b. Złoto dryfuje blisko 1850 USD/oz. Bitcoin traci dziś 1,7 proc. do 38 100 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.