TMS Starter: 14 XII

14-12-2021 07:43
Nastroje na rynkach finansowych uległy w nocy pogorszeniu. Sesja giełdowa w USA kończyła się poniżej poziomów odniesienia, a notowania większości ryzykownych aktywów zaliczyły korektę. Wyraźnie osłabił się złoty.
  • Pomimo braku istotnych zmian po stronie fundamentalnej nastroje inwestorów istotnie się pogorszyły. Poniedziałkowa sesja na Wall Street w przypadku najważniejszych indeksów kończyła się pod kreską. Dow Jones stracił 0,89 proc., a S&P500 zniżkował o 0,91 proc. Najmocniej ucierpiał Nasdaq100. Technologiczny indeks cofnął się o 1,39 proc.
  • Słabo radziły sobie walory związane z szeroko rozumianą turystyką, co może oznaczać, że przy braku innych ważnych komunikatów rynek powrócił do tematu epidemii. Na szerokim rynku nie widać jednak, aby był to temat dominujący.
  • W Azji Hang Seng traci 1,3 proc., a Shanghai Composite traci około 0,5 proc. Pomimo całkiem przyzwoitych danych o produkcji przemysłowej z Japonii, Nikkei zniżkuje o 0,7 proc.
  • Dominującym tematem wśród inwestorów jest środowe posiedzenie FOMC. W oczekiwaniu na jastrzębie ruchy ze strony Fed dolar zyskuje względem głównych rywali, choć zmiany we wtorek rano nie są duże. Eurodolar oscyluje wokół 1,1280, a kurs GBP/USD trzyma się w okolicy 1,3210.
  • Słabo radzą sobie bardziej ryzykowni przedstawiciele Antypodów. NZD/USD spada w okolice 0,6740, a kurz AUD/USD cofa się do 0,7115. Nastroje w Australijskim biznesie zostały ocenienie na 11,5 pkt., przy 20,8 pkt. poprzednio.
  • W środowisku silnego dolara i braku porozumienia wokół KPO ponownie słabo radzi sobie złoty. Z polskiego rządu nie płynie jednoznaczne stanowisko ws. relacji z Brukselą, natomiast z Komisji Europejskiej docierają niepokojące sygnały o braku jakiejkolwiek nici porozumienia. W takim otoczeniu złoty jest najsłabszy od początku miesiąca, a kurs EUR/PLN odbija w okolice 4,64.
  • Na niewielkim minusie kończyła się wtorkowa sesja na rynku ropy naftowej. Cena baryłki WTI spadła w okolice 71,4 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 74,5 USD za baryłkę.
  • Stabilnie, na poziomie 1787 USD za uncję, utrzymują się notowania złota.
  • Po nieudanej próbie odbicia notowania kryptowalut ponownie zawróciły. Kurs Bitcoin oscyluje obecnie wokół 46,5 tys. USD za token, przy cenie Ethereum na poziomie 3,7 tys. USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.