TMS Starter: 14 XII

14-12-2021 07:43
Nastroje na rynkach finansowych uległy w nocy pogorszeniu. Sesja giełdowa w USA kończyła się poniżej poziomów odniesienia, a notowania większości ryzykownych aktywów zaliczyły korektę. Wyraźnie osłabił się złoty.
  • Pomimo braku istotnych zmian po stronie fundamentalnej nastroje inwestorów istotnie się pogorszyły. Poniedziałkowa sesja na Wall Street w przypadku najważniejszych indeksów kończyła się pod kreską. Dow Jones stracił 0,89 proc., a S&P500 zniżkował o 0,91 proc. Najmocniej ucierpiał Nasdaq100. Technologiczny indeks cofnął się o 1,39 proc.
  • Słabo radziły sobie walory związane z szeroko rozumianą turystyką, co może oznaczać, że przy braku innych ważnych komunikatów rynek powrócił do tematu epidemii. Na szerokim rynku nie widać jednak, aby był to temat dominujący.
  • W Azji Hang Seng traci 1,3 proc., a Shanghai Composite traci około 0,5 proc. Pomimo całkiem przyzwoitych danych o produkcji przemysłowej z Japonii, Nikkei zniżkuje o 0,7 proc.
  • Dominującym tematem wśród inwestorów jest środowe posiedzenie FOMC. W oczekiwaniu na jastrzębie ruchy ze strony Fed dolar zyskuje względem głównych rywali, choć zmiany we wtorek rano nie są duże. Eurodolar oscyluje wokół 1,1280, a kurs GBP/USD trzyma się w okolicy 1,3210.
  • Słabo radzą sobie bardziej ryzykowni przedstawiciele Antypodów. NZD/USD spada w okolice 0,6740, a kurz AUD/USD cofa się do 0,7115. Nastroje w Australijskim biznesie zostały ocenienie na 11,5 pkt., przy 20,8 pkt. poprzednio.
  • W środowisku silnego dolara i braku porozumienia wokół KPO ponownie słabo radzi sobie złoty. Z polskiego rządu nie płynie jednoznaczne stanowisko ws. relacji z Brukselą, natomiast z Komisji Europejskiej docierają niepokojące sygnały o braku jakiejkolwiek nici porozumienia. W takim otoczeniu złoty jest najsłabszy od początku miesiąca, a kurs EUR/PLN odbija w okolice 4,64.
  • Na niewielkim minusie kończyła się wtorkowa sesja na rynku ropy naftowej. Cena baryłki WTI spadła w okolice 71,4 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 74,5 USD za baryłkę.
  • Stabilnie, na poziomie 1787 USD za uncję, utrzymują się notowania złota.
  • Po nieudanej próbie odbicia notowania kryptowalut ponownie zawróciły. Kurs Bitcoin oscyluje obecnie wokół 46,5 tys. USD za token, przy cenie Ethereum na poziomie 3,7 tys. USD.
Zastrzeżenia prawne