TMS Starter: 12 IV

12-04-2021 08:14
Spadki na rynkach giełdowych w Azji generują klimat risk-off, podczas gdy USD z opóźnieniem reaguje na weekendowe komentarze szefa Fed. Odbicie rentowności osłabia złoto. Ropa stabilna.
  • Nie ma solidnego powodu dla spadku w Azji, a wśród wytłumaczeń przewija się niepewność o rozwój globalnego ożywienia oraz nerwowość przed sezonem wyników kwartalnych w USA.
  • Japoński Nikkei225 spadł o 0,6 proc., chiński Szanghai Composite traci prawie 1 proc., a Hang Seng dołuje o 1 proc.
  • Futures na S&P500 jest niżej o 0,3 proc., a kontrakt terminowy na niemiecki DAX spada o 0,2 proc., sugerują słabsze otwarcie handlu w Europie.
  • Dolar notuje umiarkowane umocnienie. Wygląda to częściowo reakcję na risk-off na giełdach, a częściowo na opóźnioną reakcję na komentarze szefa Fed z weekendu. Powell Powiedział, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się w „punkcie zwrotnym” z silniejszym wzrostem i zatrudnieniem dzięki rosnącej liczbie zaszczepionych i potężnemu wsparciu fiskalno-monetarnemu, choć Covid-19 pozostaje zagrożeniem.
  • EUR/USD walczy bez skutku o wyjście ponad 1,19. GBP/USD osuwa się do 1,3690, AUD/USD opadł do 0,76. Najsilniejszy w G10 jest jen z USD/JPY cofającym się do 109,50.
  • EUR/PLN zaczyna tydzień przy 4,53, a złoty jest mocniejszy dzięki odroczeniu terminu posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych (z 13 kwietnia na 11 maja) oraz mniej gołębiemu stanowisku prezesa NBP w stosunku do waluty.
  • Prezes powiedział, że przy okazji interwencji walutowej NBP osiągnęło swój cel i dostosowało kurs złotego do działań banku centralnego, stąd zmiana treści komunikatu. Prezes Glapiński stwierdza, że obecnie kurs złotego znajduje się w „strefie komfortu” NBP.
  • Złoto cofa się pod 1740 USD/oz pod wpływem silniejszego dolara oraz piątkowego odbicia rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA o prawie 4 pb do 1,65 proc.
  • Brent i WTI są dziś niżej o 0,4 proc. na odpowiednio 62,7 USD/b i 59,1 USD/b. Ceny ropy spadły o około 2% w zeszłym tygodniu, gdy produkcja wzrosła i ponownie doszło do blokad COVID-19 w niektórych krajach.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.