TMS Starter 11 VI

11-06-2021 08:28
Wysoki odczyt inflacji z USA nie przeszkodził Wall Street w osiągnięciu pozytywnego rezultatu. Wzrosty kontynuują inwestorzy z Azji. Na FX nastroje są raczej stabilne, a wysoka inflacja wspiera notowania złota.
TMS Starter 11 VI

W czwartek po południu rozstrzygnęła się kwestia inflacji z USA, która w maju wyniosła 5 proc. r/r. Tym razem rynek poprawnie zareagował, wiedząc, że Fed nie zamierza w krótkim terminie normalizować polityki monetarnej. Utrzymywanie luźnych warunków finansowych sprzyja ryzykownym aktywom, z czego skorzystał obóz byków z Wall Street.

Dow Jones kończył sesję 0,06 proc. powyżej poziomów odniesienia, ale szeroki indeks S&P500 dodał już 0,47 proc. Polityka Fed sprzyja spółkom technologicznym. Nasdaq100 rósł w czwartek o 0,78 proc.

Wzrosty są kontynuowane na większości azjatyckich rynków. Nikkei225 dodaje 0,09 proc., a notowania Hang Seng zyskują 0,038 proc. Pod kreską znalazł się natomiast Shanghai Composite, który traci 0,32 proc.

Futures na DAX30 znajduje się w okolicy poziomów odniesienia.

Wyraźne odbicie, w obliczu wysokiej inflacji, zaliczyło złoto. Notowania cennego kruszcu wróciły w okolice 1900 USD za uncję. Drożeje również srebro, którego cena rośnie o 0,4 proc., a uncja wyceniana jest na 28 USD.

Minimalnie niżej znalazły się notowania ropy naftowej, które w przypadki WTI balansują w okolicy 70 USD za baryłkę. Baryłka ropy Brent kosztuje około 72,1 USD.

Na rynku walutowym zmiany są niewielkie. Dolar pozostaje jedną z najsłabszych walut z przestrzeni G10, przy spadającej rentowności amerykańskiego długu. Rentowności 10-latek cofnęły się do 1,44 proc.

EUR/USD znajduje się minimalnie wyżej przy 1,2185, a notowania GBP/USD utrzymują się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,4180.

Słabszy względem głównych rywali pozostaje złoty z kursem EUR/PLN na poziomie 4,4708. USD/PLN zaliczył odbicie do 3,6690.

Na rynku kryptowalut bitcoin utrzymuje trend boczny. W piątek bitcoin zaliczają skromne odbicie (1,7 proc.), a cena znajduje się na poziomie 36,9 tys. USD.  

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.