TMS Starter: 10 XII

10-12-2021 07:45
Spadki z Wall Street zostały pociągnięte przez rynku azjatyckie, a optymizm na rynku wyraźnie zmalał. Ceny ropy naftowej zawróciły na południe, kryptowaluty maja trudności z odrobieniem strat. W piątek rano notowania większości aktywów znajdują się w okolicy poziomów odniesienia.
  • W Azji niewątpliwie ważnym tematem jest ostateczna niewypłacalność dwóch deweloperów. Kaisa oraz Evergrande nie są już w stanie obsłużyć swojego zadłużenia, co w praktyce oznacza bankructwo. Tym razem jednak rynku podchodzą do tego znacznie spokojniej. Wprawdzie handel akcjami Kaisa został zawieszony, ale nie ma to swoich implikacji dla szerokiego rynku.
  • Wall Street kończyła czwartkową sesję w słabych nastrojach. Na powierzchni utrzymał się jedynie Dow Jones, którego notowania nie zmieniły swojego położenia. S&P500 cofnął się o 0,72 proc., a kurs Nasdaq100 zniżkował o 1,71 proc.
  • W Azji Nikkei225 zniżkuje o około 1 proc., a notowania Hang Seng cofają się o 0,60 proc. W tym samym czasie Shanghai Composite traci 0,4 proc., a Południowokoreański KOSPI oddaje 0,5 proc.
  • Pod kreską znalazły się również notowania terminowe indeksu DAX, co studzi emocje przed otwarciem handlu na rynku kasowym.
  • Na FX zmienność jest niewielka. Eurodolar znalazł się na poziomie 1,13 pkt., a GBP/USD oscyluje wokół 1,3215.
  • Na Antypodach lekką przewagę ma bezpieczniejszy USD. Notowania kiwi utrzymują się jednak nieznacznie poniżej 0,68 pkt., a aussie oscyluje wokół 0,7150.
  • Złoty znajduje się w okolicy poziomów odniesienia w reakcji na konferencje prezesa Glapińskiego. W ostateczności kurs PLN jest nieco słabszy, aniżeli przed decyzją RPP z bieżącego tygodnia. EUR/PLN na poziomie 4,6010.
  • Na rynku kryptowalut wszelkie próby odreagowania ostatnich spadków są jak na razie negowane. Kurs Bitcoina utrzymuje się w okolicy 48 tys. USD, choć na wykresie H4 rysuje się ciekawa formacja techniczna.
  • Ropa naftowa chwilowo zatrzymała swoje umocnienie. Kurs WTI zatrzymał się na poziomie 70,5 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie około 74 USD za baryłkę.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.