TMS Starter: 10 II

10-02-2021 07:55
Indeksy giełdowe w Azji świecą w większości na zielono, pomimo braku wyraźnego sygnału z Wall Street. Na rynku brakuje świeżego paliwa do wzrostów, co widoczne jest na rynku akcji. Na FX trwa przecena dolara, choć jej skala nieco osłabła. Ropa naftowa słabsza po raporcie API.
  • Początek tygodnia na rynku akcji przebiega w atmosferze walki o utrzymanie wysokich poziomów. Byki nie składają broni, choć w podtrzymaniu rajdu ryzyka nie pomaga brak świeżych publikacji makro, a także istotnych wydarzeń politycznych. Zamiast tego trwają rozważania, na ile wolne tempo szczepień wyhamuje odbicie gospodarcze oraz na ile pakiet stymulacji fiskalnej w USA załagodzi kryzys.
  • Senackie głosowanie w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa nie wywarło żadnego wpływu na globalne rynki finansowe.
  • Giełda w USA zakończyła sesję z mieszanym wynikiem. Indeksy S&P500 oraz Dow Jones znalazły się pod kreską, odpowiednio o 0,1 proc. i 0,05 proc. Po raz kolejny inaczej niż lokalni rywale zachował się technologiczny Nasdaq, którego notowania zyskiwały 0,15 proc.
  • Nieco lepiej przebiegała sesja azjatycka, gdzie większość indeksów świeciła na zielono. Japoński Nikkei225 zyskiwał 0,2 proc., a Shangai Composite dodał 1,6 proc. O 1,8 proc. pięły się w górę notowania HangSeng. Niewielkie straty notowała indeks Sensex.
  • Na rynku walutowym w dalszym ciągu obserwujemy przecenę USD, który traci względem większości walut z koszyka G10. Kurs EUR/USD umacnia się minimalnie do poziomu 1,2125.
  • W dalszym ciągu silny pozostaje funt szterling, którego notowania pozostają najwyższe od 2018 roku, z kursem GBP/USD w okolicy 1,3820.
  • Słabość dolara nie do końca przekłada się na umocnienie walut ryzykownych. AUD/USD znajduje się w okolicy poziomów odniesienia, a NZD/USD cofa się do 0,7230.
  • Umocnienie złotego lekko przygasło, ale nadal pozostaje relatywnie silny. Lokalnie istotna jest dyskusja na temat uczestnictwa NBP w procesie przewalutowania kredytów frankowych. Bank centralny wydał komunikat, w który przedstawił warunki brzegowe dla udzielenia pomocy w całym procesie.
  • Ropa naftowa oddala się od wysokich poziomów, pomimo prognozowanego przez API spadku wielkości zapasów surowca w amerykańskich magazynach. Instytut donosi o ubytku surowca na poziomie 3,5 mln. baryłek, a w dalszej części dnia poznamy oficjalne dane DOE.
  • Od historycznych szczytów oddala się cena bitcoina, która spada w środę rano o 1,8 proc. osiągając wartość 46,5 tys. USD za token.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.