TMS Starter: 10 II

10-02-2022 07:33
Rynek akcji w USA kontynuował w środę odbicie, a ropa naftowa zdrożała pierwszy raz od dwóch dni. Na konferencję prezesa Glapińskiego dobrze reagował złoty. Dolar plasuje się w połowie stawki G10, a cena złota kontynuuje powolną wędrówkę na północ.

• W środę odbyła się konferencja prasowa prezesa NBP Glapińskiego, na której wyrażona została wyraźna wola obserwacji silniejszego złotego. Deklaracja Glapińskiego o silniejszym złotym była na tyle wyraźna, że kurs EUR/PLN w trakcie konferencji spadł najniżej od września ubiegłego roku. Obecnie EUR/PLN utrzymuje się na poziomie 4,4950.
• W oczekiwaniu na dane o inflacji z USA dolar plasuje się w połowie stawki G10. EUR/USD na poziomie 1,1426 jest raczej neutralne.
• Euro zdaje się być niezrażone doniesieniami sugerującymi, że urzędnicy EBC mają nie ufać prognozom inflacyjnym (oczekują wyższej inflacji).
• Związki zawodowe w Szwajcarii dążą do referendum, w którym ma zostać podjęta decyzji czy część zysków SNB można przeznaczyć na pokrycie luki w systemie emerytalnym. EUR/CHF na poziomie 1,056 pkt.
• Środowy handel na Wall Street ponownie przebiegał w optymistycznej atmosferze. Średnia Przemysłowa urosła o 0,86 proc., a S&P500 zwyżkował o 1,45 proc. Najmocniej drożały walory zgrupowane w indeksie Nasdaq100 (+2,08 proc.).
• W Azji nastroje są mieszane, co może implikować niejednoznaczne otwarcie sesji w Europie. Japoński Nikkei225 pnie się w górę o 0,4 proc., ale Hang Seng i Shanghai Composite tracą odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,2 proc.
• Ceny kontraktów na ropę naftową kończyły środę powyżej poziomów odniesienia, ale w czwartek ponownie znalazły się pod presją. Baryłka WTI wyceniana jest na 89,4 USD (-0,6 proc.), przy cenie ropy Brent na poziomie 91,2 USD.
• W środę Departament Energii USA opublikował dane o tygodniowej zmianie wielkości zapasów ropy naftowej w USA. Z raportu DoE wynika, że w ciągu tygodnia kończącego się 5 lutego wielkość zapasów ropy naftowej w USA skurczyła się o 4,76 mln baryłek (prog. +0,7 mln baryłek).
• Powolną wędrówkę na północ kontynuuje złoto. Piąty z rzędu dzień umocnienia wyprowadził cenę na poziom 1834 USD za uncję.
• Ceny największych kryptowalut nieco spadły. Bitcoin wyceniany jest na około 43,8 tys. USD, przy cenie Ethereum na poziomie 3,1 tys. USD.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.