TMS Starter: 10 I

10-01-2022 07:42
Weekend nie przyniósł wiele istotnych informacji, które mogłyby wpływać na sentyment inwestorów. Rajd ryzyka jednak nieco wyhamował, o czym świadczy m.in. korekta na Wall Street przed weekendem, a także skromna przecena na rynku ropy naftowej. W okolicy ważnych techniczne wsparć utrzymuje się cena bitcoina.
  • Pomimo korekcyjnej sesji przed weekendem w USA nastawienie inwestorów z Azji jest nieco bardziej pozytywne. W Hongkongu prym wiodą spółki technologiczne, a indeks Hang Seng zyskuje 0,7 proc. Shanghai Composite dodaje w tym czasie 0,25 proc. 
  • Handel w Japonii jest w poniedziałek zamknięty z uwagi na Święto Pełnoletności. 
  • Piątkowa sesja w Stanach Zjednoczonych kończyła się przecenę czołowych benchmarków. Nasdaq100 stracił 0,96 proc., a notowania S&P500 spadły o 0,41 proc. W okolicy poziomów odniesienia dzień kończył indeks Dow Jones. 
  • W piątek rozpocznie się sezon publikacji wyników kwartalnych, a niedawna korekta daje większe pole do ewentualnego umocnienia. 
  • Na rynku towarowym apetyty byków nieco się zmniejszyły. Notowania ropy WTI cofnęły się w okolice 79 USD za baryłkę, przy cenie ropy Brent na poziomie 81,8 USD za baryłkę. 
  • W poniedziałek rano wyraźnie rośnie cena NATGAS. Kurs zyskuje ponad 5,5 proc., a notowania oscylują wokół 4,15 USD. 
  • Na FX dolar dominuje w poniedziałek stawkę G10. Notowania eurodolara spadają do 1,1327, przy kursie GBP/USD w okolicy 1,3577. 
  • W weekend przedstawiciel EBC, Isabel Schnabel przyznała, że jej zdaniem zielona transformacja w Unii Europejskiej może prowadzi do podwyższonej inflacji w średnim terminie. 
  • W koszyku walut krajów rozwiniętych wyróżnia się AUD. Notowania aussie rosną do 0,7190 na fali wysokich oczekiwań inflacyjnych. 
  • Złoty zaczyna dzień relatywnie płasko. EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5445. Nieco słabiej krajowa waluta wypada względem dolara. Kurs USD/PLN odbija do 4,0114. 
  • Wciąż nienajlepsze nastroje utrzymują się na rynku kryptowalut. Notowania bitcoina od kilku tygodni znajdują się w okolicy ważnych technicznie wsparć. W poniedziałek o poranku kurs BTC/USD oscyluje wokół 42 tys. pkt.  
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.