TMS Starter: 1 IX

01-09-2021 07:48
Giełda w USA zaczerwieniła się we wtorek pierwszy raz od kilku sesji. Zupełnie inaczej reagują indeksy w Azji, a notowania terminowe europejskich benchmarków wskazują na mieszane otwarcie. Na FX ponownie rozpycha się dolar, którego wspierają wyższe rentowności amerykańskiego długu.
  • Przy braku istotnych wydarzeń makroekonomicznych inwestorzy zrealizowali część zysków, co doprowadziło do niewielkich spadków na Wall Street. Dow Jones kończył dzień 0,11 proc. poniżej poziomów odniesienia, a S&P500 stracił 0,13 proc. O około 0,04 proc. cofnął się technologiczny Nasdaq100.
  • Nastroje inwestorów w Azji zależą od nagłówków prasowych i zapędów regulacyjnych Pekinu. W środę rynek wycenia nieco łagodniejsze podejście rządzących, choć wydaje się to być interpretacja nieco na wyrost.
  • Japoński Nikkei225 rośnie o około 1 proc., podczas gdy Hang Seng zyskuje 0,7 proc. Shanghai Composite umacnia się o niemal 1 proc. Większym wzrostom nie sprzyja słabszy PMI dla sektora przemysłowego w Chinach (49,2 pkt. vs prog. 50,1 pkt.).
  • Na rynku walutowym do gry wraca dolar, któremu towarzyszy wzrost rentowności amerykańskiego długu, które w przypadku 10-letnich benchmarkowych papierów skarbowych wynoszą prawie 1,33 proc.
  • EUR/USD cofnął się poniżej 1,18 pkt. W segmencie G10 najmniej tracą waluty z Antypodów, gdzie luzowanie restrykcji epidemicznych poprawia perspektywy gospodarcze. AUD/USD oscyluje wokół 0,7310, podczas gdy notowania NZD/USD znajdują się na poziomie 0,7040.
  • Na rynku towarowym pod presją znalazły się metale przemysłowe, które tracą w związku ze słabszymi perspektywami gospodarczymi w Chinach.
  • Przecenie opiera się ropa naftowa, którą wspiera raport API o zmianie zapasów ropy w USA. Zdaniem instytutu w ciągu tygodnia w USA ubyło ponad 4 mln baryłek ropy naftowej.
  • Baryłka WTI kwotowana jest na poziomie 69 USD, przy cenie ropy Brent w okolicy 72,1 USD za baryłkę.
  • Cena spot złota utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia, przy 1813 USD/oz.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.