TMS Starter: 1 III

01-03-2022 07:43
Wczoraj mieliśmy 5 dzień agresji Rosji na Ukrainę. Obie strony konfliktu usiadły do stołu ale na moment obecny broń nie została złożona. Wojska białoruskie są przygotowywane do dołączenia do wojny i wsparcia oddziałów Putina. Poniedziałek 28 lutego przejdzie do historii jako krach na rublu, który to w relacji do dolara amerykańskiego stracił w pewnym momencie nawet ponad 40 proc. Prawdopodobny jest upadek rosyjskiego banku Sbierbank Europe.
  • Zakończyła się pierwsza runda rozmów o zawieszeniu broni między delegacjami Rosji i Ukrainy, obie strony powróciły do swoich stolic na konsultacje. Rosja i Ukraina zgodziły się na kolejne rozmowy.
  • Prezydent USA Joe Biden podtrzymał swoje zobowiązanie do nieangażowania wojsk amerykańskich w konflikt.
  • Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział w poniedziałek, że Turcja ostrzegła "wszystkie kraje, które mają dostęp do wybrzeża Morza Czarnego, aby nie pozwalały okrętom wojennym przepływać przez cieśninę".
  • Inwazja Rosji na Ukrainę trwa. Wczoraj doszło do zmasowanego ataku na Charków za pomocą rakiet Grad. Dziesiątki osób zginęło a setki odniosło obrażenia.
  • W nocy doszło do ostrzału prywatnego szpitala położniczego „Adonis” w okolicach Kijowa. Wszyscy zostali ewakuowani.
  • Na rynkach finansowych byliśmy świadkami kolejnej niestabilnej sesji. Ceny ropy kolejny dzień z rzędu rosły ze względu na ryzyko ograniczonej podaży z Rosji. Odmiana Brent zyskała ponad 4 proc.
  • Rentowność amerykańskich obligacji spadła co odzwierciedla obawy związane z perspektywami gospodarczymi
  • Główne amerykańskie indeksy zdołały odrobić większość strat poniesionych na początku sesji. Nasdaq100 zdołał zamknąć dzień na plusie (+0,34 proc.). SP500 stracił 0,24 proc a przemysłowy Dow Jones spadł w ostatecznym rozrachunku o 0,49 proc.
  • Dolar nadal stanowi walutę pierwszego wyboru. Główna para walutowa spadła o 0,4 proc. i aktualnie znajduje się w okolicach 1,12.
  • Wczoraj doszło do krachu na rublu. Bank centralny Rosji podniósł główną stopę procentową z 9,5 proc. do 20 proc.  aby zapobiec dalszej deprecjacji waluty. W relacji do USD waluta rosyjska została przeceniona nawet o ponad 40 proc. W późniejszych godzinach wczorajszej sesji rubel nieco zyskał ale i tak pozostaje najsłabszy w historii.
  • Złoty w związku z dużą awersją do ryzyka pozostaje pod presją. EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,70.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.