Strefa euro: usługi mocne, przemysł „kuleje”

21-02-2023 12:07
W lutym indeks menedżerów zakupów dla sektora usług w strefie euro po raz kolejny wzrósł znacznie bardziej niż oczekiwano, z 50,8 do 53,0 pkt. Na pierwszy rzut oka nie ma znaczenia, że indeks dla sektora produkcyjnego spadł nieznacznie o 0,3 punktu do 48,5, co oznacza, że wciąż znajduje się poniżej granicznego poziomu 50 pkt.

Sektorowi produkcyjnemu coraz trudniej przeciwstawić się słabszemu popytowi globalnemu i pogorszeniu konkurencyjności cenowej na rynku światowym z powodu aprecjacji euro. Do tej pory spora część zamówień, które pozostały niezrealizowane z powodu wąskich gardeł podaży, została już prawdopodobnie zrealizowana. Subkomponent czasu dostawy indeksu menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym jest obecnie ponownie nawet powyżej średniej długoterminowej. Spadek napływających zamówień zmusza obecnie coraz więcej firm do ograniczenia produkcji. W Niemczech i we Francji indeks menedżerów zakupów dla tego sektora już w lutym znacznie spadł. W dalszej perspektywie jest duże prawdopodobieństwo, że spowolnienie w sektorze produkcyjnym odciśnie swoje piętno również na usługach, które na razie radzą sobie nad wyraz dobrze.

Euro finalnie lekko straciło po publikacji danych. Para EUR/USD spadła w okolice 1,0650

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.