Strategia poranna: 8 X

08-10-2020 08:45
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia poranna: 8 X
Strategia poranna: 8 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: zmienność znowu wygasła. Do końca tygodnia powinien utrzymać się przedział notowań poniżej 4,50. Potencjalne schłodzenie nastrojów inwestycyjnych i chwilowe podbicie EUR/PLN powinno być wykorzystane do sprzedaży waluty.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4750 – 4,4950
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach i blokują wykrystalizowanie się jednoznacznych trendów.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: nerwowa reakcja rynków na zerwanie przez Trumpa wielotygodniowych, bezowocnych negocjacji ws. pakietu fiskalnego szybko została wymazana. Dolar znajduje się w trendzie bocznym. Dołek EUR/USD widzimy przy 1,1650 a poziom 1,18 jest zagrożony. W najbliższych dniach oczekujemy zejścia USD/PLN pod 3,80.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,78 – 3,82
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał, nie wykrystalizuje się jednoznaczna tendencja horyzontalna. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały już osiągnięte i USD/PLN nie ma potencjału by spadać do 3,70.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: polityczna przepychanka ws. brexitu szkodzi funtowi i sprawia, że rynek waluty jest zmienny i chaotyczny. Przesunięcie deadline’u negocjacji przez stronę unijną na połowę listopada spotkało się z szantażem strony brytyjskiej, że brak porozumienia w najbliższym tygodniu będzie skutkować zerwaniem rozmów. GBP/USD odpadł od 1,30, ale nie rozwinęła się mocna wyprzedaż. Z krótkoterminowej nerwowości brytyjska waluta powinna wyjść mocniejsza. Eksporterzy powinni czekać.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,90 - 4,94
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.