Strategia poranna: 29 IX
29-09-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia: EUR/PLN
- strategia krótkoterminowa: choć tracą na wartości właściwie wszystkie waluty EM z powodu silnego dolara, rosnącej liczby zachorowań i obaw o ożywienie gospodarcze, to zwraca uwagę sytuacja złotego który w ostatnim tygodniu znalazł się w czołówce najbardziej tracących walut. Może to wynikać ze źle odbieranych przez zagranicę tematów które zaczęły wybijać się na pierwszy plan: uzależnienie wypłaty funduszy EU od praworządności oraz pomysł zniesienia limitu 60% długu do PKB. Niepokojące jest, że złoty traci mimo wzrostów na giełdach.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5700 – 4,6200
- średni termin: kapitał powraca na ryzykowne rynki, ale tempo napływu będzie uzależnione od liczby zachorowań. Potencjał aprecjacyjny złotego będzie zblokowany przez gołębi RPP (stopa referencyjna 0,1 proc., werbalne interwencje) oraz obawy o odrodzenie gospodarcze. Poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45.
- fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. Skup aktywów przez NBP i brak premii odsetkowej będą ciążyć na złotym.
Strategia: USD/PLN
- strategia krótkoterminowa: na rynkach akcji obserwujemy ostrożny optymizm, a dolar lekko traci przedłużając trend z zeszłego tygodnia. Inwestorzy czekają na serię przemówień kierownictwa Rezerwy Federalnej, nową rurę rozmów UE-UK i pierwszą debatę prezydencką w USA. Trwają rozmowy między Republikanami i Demokratami, a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oferuje nową umowę o wartości 2,2 biliona dolarów. Nowe nadzieje zastępują narrację, że skupienie się na nominacji nowego sędziego Sądu Najwyższego odwróci energię od pakietu pomocowego.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,9200 – 3,9700
- średni termin: spodziewamy się spadku wartości dolara, gdyż odbudowa globalnego ożywienia, wiara rynku w niskie stopy w USA niezależnie od rosnącej inflacji i dostępność dolara będą napędzać transfer kapitału z USD w stronę ryzykownych aktywów.
Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia:
Polska:
- PMI dla przemysłu: 1 X
- Inflacja CPI: 1 X
Euroland:
- PMI dla przemysłu: 1 X
- Inflacja CPI: 2 X
USA:
- Indeks ISM dla przemysłu: 1 X
- Stopa bezrobocia: 2 X
Wielka Brytania:
- Dynamika PKB: 30 IX
Strategia: GBP/PLN
- strategia krótkoterminowa: GBP/USD jest na 1,2860, a funt znajduje nowe pozytywne informacje w temacie brexitu. The Times donosi, że europejscy negocjatorzy mogliby być przygotowani do rozpoczęcia pisania wspólnego tekstu prawnego umowy handlowej z Wielką Brytanią, zanim jeszcze rozpoczną się dziś nowe rozmowy. Dziś ma zacząć się kluczowa tura rozmów bo zbliża się termin 15 X wyznaczony jako optymalny do osiągnięcia porozumienia.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0400 – 5,0900
- średni termin: na razie rynek zdaje się ignorować ryzyko braku porozumienia UK-UE, licząc na osiągnięcia porozumienia w ostatniej chwili. W międzyczasie język dyskusji między stronami może się zaostrzyć. Tworzy to podwyższone ryzyko negatywnych nagłówków, które mogą targać kursem GBP.
Zastrzeżenia prawne
„Prezentowana strategia dzienna dla eksportera/importera jest kierowana przede wszystkim do klientów usługi doradztwa w zakresie instrumentów finansowych. Publikacja jest wynikiem analiz prowadzonych przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (dalej “TMS Brokers”) i, chociaż została sporządzona na podstawie wiarygodnych źródeł informacji, TMS Brokers nie gwarantuje kompletności, dokładności i poprawności danych lub informacji w niej zawartych. Dystrybucja niniejszego dokumentu ogranicza się do klientów, z którymi TMS Brokers podpisał odpowiednie umowy o świadczenie usług. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za działania podjęte przez odbiorcę na podstawie informacji lub analiz zawartych w prezentowanej strategii, w szczególności za podjęcie określonych działań inwestycyjnych. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane przez odbiorców, jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji, odbiorca powinien zasięgnąć opinii specjalistów TMS Brokers. Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania strategii, źródeł informacji, określenia odbiorców, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności strategii, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl, w części „Disclaimer”. TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 roku (KPWiG-4021-54-1/2004)”.