Strategia dzienna: 22 X

22-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 22 X
Strategia dzienna: 22 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: obserwujemy nerwowe wahania kursu EUR/PLN w przedziale 4,5600-4,5950. Pomimo lepszych nastrojów na rynkach globalnych (słaby USD, wyższy EUR/USD), złoty obrywa przez obawy o rozwój drugiej fali pandemii w kraju. Wciąż jednak 4,60 nie zostało jeszcze osiągnięte. Opublikowane dane wskazują na pogarszanie się nastrojów konsumentów i obaw, głównie w budownictwie i sektorze usług.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5600 – 4,5850
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: W przypadku notowań dolara na rynku głównym mamy delikatny risk-on i presję sprzedaży na dolarze, co ma sens w kontekście oczekiwań przełomu w negocjacjach fiskalnych w USA. Próżno tego optymizmu szukać na rynkach giełdowych. Rynek wciąż się obawia niewielkiej wygranej Bidena i kwestionowania wyników wyborów przez Trumpa. Inwestorzy teraz mogą dyskontować przejęcie większej władzy przez Demokratów i szybkie zwiększenie wydatków.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8450– 3,8700
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kolejny raz uwidoczniła się  wrażliwość funta na wszelkie doniesienia związane z brexitem. Tym razem pozytywne wieści pomogły funtowi sporo zyskać do głównych walut. Z doniesień prasowych wynika, że rozmowy w sprawie brexitu zostaną wznowione w Londynie jeszcze w tym tygodniu, a UE może być gotowa do zawarcia porozumienia. Wydaje się jednak, że w krótkim terminie wzrost funta wytraca impet i możliwa jest niewielka korekta.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0550 – 5,0850
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
     
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.