Strategia dzienna: 21 X

21-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 21 X
Strategia dzienna: 21 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: istnieje niebezpieczeństwo, że  obecna fala pandemii będzie groźna dla naszej gospodarki, mimo, że rząd nie dopuszcza na razie myśli o totalnym lockdownie. Wczoraj niepokojące dla naszej waluty było obniżenie jej wartości mimo  sprzyjającego środowiska zewnętrznego (nadzieja na pakiet pomocowy w USA i słabnący dolar). Kolejne obostrzenia w krajach europejskich mogą prowadzić do nawrotu kryzysu.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5600 – 4,5900
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przecenę.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: W rozmowach na temat pakietu pomocowego w Kongresie chodzi chyba bardziej o podbicie notowań któregoś z kandydatów a nie o osiągnięcie porozumienia. Najlepiej na razie obu stronom wychodzi oskarżanie drugiej strony o zaprzepaszczenie szans na porozumienie. Kluczowe dla wyceny dolara wydają się wybory prezydenckie, które właśnie wchodzą na ostatnią prostą. Wczorajsze wypowiedzi, że porozumienie jest możliwe podbiły notowania EUR/USD do 1,1790.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8700 – 3,9000
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: Negocjacje związane z Brexitem są głównym motorem napędowym kursu GBP/USD z perspektywą wzrostów w kierunku 1,3220 (obecnie 1,2950). Brytyjscy oficjele nieformalnie dają do zrozumienia, że byliby skłonni złagodzić kontrowersyjne przepisy tzw. Internal Market Bill. UE i Wielka Brytania są w kontakcie, ale oficjalnie nie wznowiły jeszcze negocjacji. Londyn chce, aby Bruksela ogłosiła dalsze ustępstwa, zanim zgodzi się na intensyfikację rozmów.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0100 – 5,0500
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
     
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.