Strategia dzienna: 16 X

16-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 16 X
Strategia dzienna: 16 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: gwałtownie spadająca wartość złotego odpowiada gwałtownie rosnącej liczbie zachorowań. Póki krzywa pandemii w naszym kraju będzie ostro zmierzała ku górze, póty trudno oczekiwać powrotu na niskie poziomy EUR/PLN. Wczoraj ogłoszone obostrzenia mogą nie być ostatnimi i na rynku pojawiają się sygnały o możliwej obniżce stóp procentowych w NBP. W efekcie rentowności polskich obligacji spadły do rekordowo niskich poziomów: pięcioletnie do 0,44 proc. a dwuletnie do -0,03 proc.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5500 – 4,5800
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: w Stanach Zjednoczonych zaczyna znów rosnąć liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sugerując, że sytuacja na tamtejszym rynku pracy ulega pogorszeniu. Dane opublikowane w czwartek mówią o 898 tys. nowych wniosków. To znaczy, że było ich najwięcej od sierpnia i wyraźnie więcej od oczekiwań rynków.  Kurs EUR/USD pozostaje przy 1,1700 ale niepewność polityczna w USA może zwrócić inwestorów ku dolarowi jako bezpiecznej inwestycji.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8800 – 3,9200
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma ogłosić swoją decyzję o kontynuowaniu lub rezygnacji z rozmów w sprawie przyszłych stosunków z UE. Niepewność powoduje spadki kursu GBP/USD. Kurs GBP/PLN pozostaje wysoko dzięki słabemu złotemu. Przywódcy UE zgodzili się przedłużyć rozmowy z Wielką Brytanią, ale nie zapowiedzieli, że je „zintensyfikują”. Jeśli Johnson zdecyduje się kontynuować rozmowy, funt wzrośnie.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0000 – 5,0500
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
     
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.