Strategia dzienna: 16 X
16-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 16 X
Strategia: EUR/PLN
- strategia krótkoterminowa: gwałtownie spadająca wartość złotego odpowiada gwałtownie rosnącej liczbie zachorowań. Póki krzywa pandemii w naszym kraju będzie ostro zmierzała ku górze, póty trudno oczekiwać powrotu na niskie poziomy EUR/PLN. Wczoraj ogłoszone obostrzenia mogą nie być ostatnimi i na rynku pojawiają się sygnały o możliwej obniżce stóp procentowych w NBP. W efekcie rentowności polskich obligacji spadły do rekordowo niskich poziomów: pięcioletnie do 0,44 proc. a dwuletnie do -0,03 proc.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5500 – 4,5800
- średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest zanegowany przez rosnącą krzywą zachorowań i obawy o gospodarkę.
- fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.
Strategia: USD/PLN
- strategia krótkoterminowa: w Stanach Zjednoczonych zaczyna znów rosnąć liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sugerując, że sytuacja na tamtejszym rynku pracy ulega pogorszeniu. Dane opublikowane w czwartek mówią o 898 tys. nowych wniosków. To znaczy, że było ich najwięcej od sierpnia i wyraźnie więcej od oczekiwań rynków. Kurs EUR/USD pozostaje przy 1,1700 ale niepewność polityczna w USA może zwrócić inwestorów ku dolarowi jako bezpiecznej inwestycji.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8800 – 3,9200
- średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są za nami.
Strategia: GBP/PLN
- strategia krótkoterminowa: premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma ogłosić swoją decyzję o kontynuowaniu lub rezygnacji z rozmów w sprawie przyszłych stosunków z UE. Niepewność powoduje spadki kursu GBP/USD. Kurs GBP/PLN pozostaje wysoko dzięki słabemu złotemu. Przywódcy UE zgodzili się przedłużyć rozmowy z Wielką Brytanią, ale nie zapowiedzieli, że je „zintensyfikują”. Jeśli Johnson zdecyduje się kontynuować rozmowy, funt wzrośnie.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 5,0000 – 5,0500
- średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
Zastrzeżenia prawne
„Prezentowana strategia dzienna dla eksportera/importera jest kierowana przede wszystkim do klientów usługi doradztwa w zakresie instrumentów finansowych. Publikacja jest wynikiem analiz prowadzonych przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (dalej “TMS Brokers”) i, chociaż została sporządzona na podstawie wiarygodnych źródeł informacji, TMS Brokers nie gwarantuje kompletności, dokładności i poprawności danych lub informacji w niej zawartych. Dystrybucja niniejszego dokumentu ogranicza się do klientów, z którymi TMS Brokers podpisał odpowiednie umowy o świadczenie usług. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za działania podjęte przez odbiorcę na podstawie informacji lub analiz zawartych w prezentowanej strategii, w szczególności za podjęcie określonych działań inwestycyjnych. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane przez odbiorców, jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji, odbiorca powinien zasięgnąć opinii specjalistów TMS Brokers. Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania strategii, źródeł informacji, określenia odbiorców, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności strategii, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl, w części „Disclaimer”. TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 roku (KPWiG-4021-54-1/2004)”.