Strategia dzienna: 12 X
12-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 12 X
Strategia: EUR/PLN
- strategia krótkoterminowa: mimo nadciągających utrudnień związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce złoty radzi sobie dobrze (w przeciwieństwie do naszej giełdy). Powodem jest taniejący dolar, który jest najsłabszy od 2 tygodni. Rynek ignoruje na razie perspektywę znacznie gorszych danych makroekonomicznych w 4 kwartale po odbiciu w 3 kwartale.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4550 – 4,4800
- średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach i blokują wykrystalizowanie się jednoznacznych trendów.
- fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.
Strategia: USD/PLN
- strategia krótkoterminowa: kurs EUR/USD zakończył tydzień powyżej 1,18, co do zasady powinno sprzyjać inwestorom oczekującym na wzrosty tej pary. Presja na osłabienia dolara miałaby prawo się nasilać. Niewiele uległo zmianie w dwóch największych tematach w USA - bodźcach fiskalnych i wyborach. W tym pierwszym przypadku administracja Trumpa zasugerowała, że mogłaby być otwarta na większy pakiet stymulacyjny, ale przełom z pewnością nie jest bliski.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,7700 – 3,7950
- średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są blisko i spadki USD/PLN są ograniczone.
Strategia: GBP/PLN
- strategia krótkoterminowa: korzystając z osłabienia dolara kurs GBP/USD dynamicznie wybił się ponad 1,30. Ten ruch znalazł odzwierciedlenie na parze GBP/PLN która wzrosła o 4 grosze. Stało się tak mimo złych danych o brytyjskim PKB który w sierpniu urósł w stosunku do lipca o 2,1 proc. i jest to najgorszy wynik od kwietnia. Funt korzysta też na toczących się rozmowach dot. Brexitu. Premier Johnson powiedział, że Wielka Brytania jest zdecydowana zbadać każdą ścieżkę, aby osiągnąć porozumienie.
- oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9250 - 4,9550
- średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
Zastrzeżenia prawne
„Prezentowana strategia dzienna dla eksportera/importera jest kierowana przede wszystkim do klientów usługi doradztwa w zakresie instrumentów finansowych. Publikacja jest wynikiem analiz prowadzonych przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (dalej “TMS Brokers”) i, chociaż została sporządzona na podstawie wiarygodnych źródeł informacji, TMS Brokers nie gwarantuje kompletności, dokładności i poprawności danych lub informacji w niej zawartych. Dystrybucja niniejszego dokumentu ogranicza się do klientów, z którymi TMS Brokers podpisał odpowiednie umowy o świadczenie usług. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za działania podjęte przez odbiorcę na podstawie informacji lub analiz zawartych w prezentowanej strategii, w szczególności za podjęcie określonych działań inwestycyjnych. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane przez odbiorców, jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji, odbiorca powinien zasięgnąć opinii specjalistów TMS Brokers. Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania strategii, źródeł informacji, określenia odbiorców, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności strategii, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl, w części „Disclaimer”. TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 roku (KPWiG-4021-54-1/2004)”.