Strategia dzienna: 12 X

12-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 12 X
Strategia dzienna: 12 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: mimo nadciągających utrudnień związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce złoty radzi sobie dobrze (w przeciwieństwie do naszej giełdy). Powodem jest taniejący dolar, który jest najsłabszy od 2 tygodni. Rynek ignoruje na razie perspektywę znacznie gorszych danych makroekonomicznych w 4 kwartale po odbiciu w 3 kwartale.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,4550 – 4,4800
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach i blokują wykrystalizowanie się jednoznacznych trendów.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kurs EUR/USD zakończył tydzień powyżej 1,18, co do zasady powinno sprzyjać inwestorom oczekującym na wzrosty tej pary. Presja na osłabienia dolara miałaby prawo się nasilać. Niewiele uległo zmianie w dwóch największych tematach w USA - bodźcach fiskalnych i wyborach. W tym pierwszym przypadku administracja Trumpa zasugerowała, że mogłaby być otwarta na większy pakiet stymulacyjny, ale przełom z pewnością nie jest bliski.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,7700 – 3,7950
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są blisko  i spadki USD/PLN są ograniczone.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: korzystając z osłabienia dolara kurs GBP/USD dynamicznie wybił się ponad 1,30. Ten ruch znalazł odzwierciedlenie na parze GBP/PLN która wzrosła o 4 grosze. Stało się tak mimo złych danych o brytyjskim PKB który w sierpniu urósł w stosunku do lipca o 2,1 proc. i jest to najgorszy wynik od kwietnia. Funt korzysta też na toczących się rozmowach dot. Brexitu. Premier Johnson powiedział, że Wielka Brytania jest zdecydowana zbadać każdą ścieżkę, aby osiągnąć porozumienie.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9250 - 4,9550
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.