Start Sesji w Europie: historyczny rekord WIG-u

04-12-2023 09:53
Poniedziałkowa sesja w Europie rozpoczęła się od niewielkich zmian głównych indeksów (DAX +0,07 proc. proc., CAC 40 -0,14 proc. ok. godz. 9:3). Warto przypomnieć, że w piątek niemiecki DAX znalazł się na swoim najwyższym poziomie od 4 miesięcy, zaś francuski CAC 40 był najwyżej od połowy września br. Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś również główne indeksy rynków akcji w Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Rumunii i Polski. Warto zwrócić uwagę na zanotowany dziś historyczny rekord WIG-u (76575 pkt.), który wyszedł powyżej swojego maksimum z listopada 2021.
Start sesji w Europie 4 XII 2023

W poniedziałek o godz. 8:00 z Niemiec otrzymaliśmy dane na temat handlu zagranicznego w październiku br. Bilans handlu zagranicznego (17,8 mld EUR) był dosyć zgodny z prognozami ekonomistów (17,1 mld EUR). Miesiąc wcześniej osiągnął poziom 16,7 mld EUR.

Nadeszły również dane z Turcji  na temat CPI w listopadzie br. (+62 proc. wobec +61,4 proc. w poprzednim miesiącu) oraz PPI w minionym miesiącu (+42,2 proc. wobec +39,4 proc. miesiąc wcześniej).

W listopadzie br. w Szwajcarii roczna dynamika CPI wyniosła +1,4 proc. wobec oczekiwań na poziomie 1,7 proc. i 1,7 proc. zmiany w poprzednim miesiącu br.

W poniedziałek swe nowe cykliczne minima osiągnęły rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Szwajcarii i Cypru. Rentowności 10-latek rządów Niemiec i Francji notowały w czwartkowy poranek minimalne zmiany.

Kurs EUR/USD minimalnie spadał (-0,13 proc. ok. godz. 9:45), zaś kurs USD/JPY notował wtedy brak zmiany. Amerykański dolar zaliczył dziś swe historyczne maksimum względem tureckiej liry.

Silnie dziś rano drożał Bitcoin (kurs BTC/USD 3,97 proc. ok. godz. 9:45).

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.