Spokojny dzień na FX

26-05-2021 13:17
Środa nie należy do najbardziej emocjonujących dni na FX. Uwagę przykuwa dolar nowozelandzki, a także słabość walut regionu CEE. EUR/USD wyhamowuje.
Spokojny dzień na FX

Dolar wykazywał większą słabość rano, ale na przestrzeni dnia duża część strat została wymazana. Gołębie tony, w które uderzył we wtorek Villeroy z EBC nie sprzyjają euro. W konsekwencji kurs EUR/USD zatrzymał się w okolicy 1,2240. Silniejszy dolar nie pomaga walutom krajów rozwijających się, ale największą uwagę przykuwają notowania NZD. 

W przypadku kivi w grę wchodzą jednak czynniki lokalne, a mianowicie jastrzębi zwrot w polityce RBNZ. Wprawdzie w środę bank utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa 0,25 proc.), ale projekcja publikowana przez RBNZ zakłada że podwyżki stóp już latem następnego roku. W środę kurs NZD/USD rośnie o ponad 1 proc. do 0,7311. 

Wśród walut rozwijających się zmienność jest niewielka i odzwierciedla zmiany na głównym rynku. EUR/CZK odbija do 25,45 pkt., a EUR/HUF rośnie do 350 pkt – najwyżej od tygodnia. Z niewielką zmiennością mamy do czynienia również na rynku rubla, który wydaje się być przyklejony w relacji do dolara do około 74 pkt. 

Wśród par złotowych obserwuje się odbicie USD/PLN do 3,6730, jednak w dalszym ciągu są to poziomy poniżej ważnego oporu (dawne wsparcie biegnące wzdłuż dołków z lutego). Siłą funta odbija również GBP/PLN, który wraca powyżej 5,20 pkt. Od linii trendu odbija również EUR/PLN. Kurs oscyluje wokół 4,4920. Złoty ulega nastrojom rynkowym, gdyż lokalne czynniki niemal się nie zmieniają. W bieżącym tygodniu brakuje odczytów makro wpływających na złotego, a i kwestia kredytów CHF odeszła bezterminowo. Oczekujemy spokojnych dni na rynku złotego, które zburzyć mogą jedynie zawirowania na rynkach bazowych. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.