Spadek ISM dla amerykańskiego przemysłu

01-02-2021 16:14
W styczniu odnotowano pogorszenie koniunktury do poziomu 58,7 pkt. w porównaniu do poprzedniego odczytu na poziomie 60,5 pkt. Oczekiwana rynku kształtowały się na poziomie równych 60 pkt.
Spadek ISM dla amerykańskiego przemysłu

Poniedziałkowy odczyt przerywa serię ośmiu zwyżek odczytu z rzędu po tąpnięciu z marca ubiegłego roku. Po zagłębieniu się w raport instytutu, dowiadujemy się, że wpływ na oceny menedżerów miał między innymi spadek nowych zamówień o 6,4 proc. w porównaniu do grudniowego odczytu. Nieznacznie w stosunku do poprzedniego odczytu wzrosło zatrudnienie, o 0,9 pkt.

Silnie wzrosły koszty produkcyjne, których subindeks kształtował się na poziomie 82,1 pkt, najwyższym od 2011 roku. Odczyt jest zbliżony do danych z Europy i wskazuje na podobną strukturę składowych.

Wcześniej, na minimalnie pogorszenie sytuacji w przemyśle wskazała publikacja wskaźnika PMI przygotowanego przez IHS Markit.

Wyhamowało tempo wzrostów cen kontraktów na amerykańskie indeksy, jednak nie wiązałbym tego z odczytem wskaźnika ISM. Wyraźnie w drugiej części dnia umocnił się dolar amerykański, a pogorszenie sytuacji w sektorze przemysłowym nie zmąciło wzrostu. Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,2090.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.