Spadek apetytu na ryzykowne waluty

05-03-2021 11:59
W piątek dolar jest najsilniejszą walutą z koszyka G10, co przekłada się na całkowity odwrót od walut ryzykownych. Wszystko w reakcji na wzrost rynkowej wyceny stóp procentowych po wystąpieniu szefa Fed.
Spadek apetytu na ryzykowne waluty

Powell w swoim czwartkowym wystąpieniu po macoszemu potraktował problem rosnących rentowności papierów skarbowych, co poskutkowało dalszym wzrostem oczekiwań. Rentowność 10-cio letnich obligacji amerykańskich wynosi w piątek około południa 1,55 pkt.

Wraz z rosnącą rentownością rośnie awersja do ryzyka, co uwidacznia się w notowaniach dolara. Kurs EUR/USD spada na 5-cio miesięczne minima. Po lekkim odbiciu od horyzontalnego wsparcia ustalonego na poziomie 1,1917 (szczyty z listopada ubiegłego roku) kurs znalazł się na poziomie 1,1935.

Rosnąca niepewność i brak reakcji bankierów centralnych na rosnące rentowności skutkuje obniżeniem notowań walut uznawanych za ryzykowne. Doskonale uwidacznia się to w wycenach walut z antypodów, które szorują po miesięcznych minimach. Spada również apetyt na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Kurs EUR/CZK rośnie do poziomu 26,35 i wybija się z konsolidacji. Podobnie reaguje forint, z kursem EUR/HUF wynoszący, już 366 pkt.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

W środku stawki plasuje się złoty. Rodzima waluta traci względem euro 0,4 proc., a kurs rośnie w piątek do poziomu 4,5810. Większa deprecjacja złotego notowana jest relacji do dolara, na co przekłada się siła amerykańskiej waluty. Kurs USD/PLN przełamał linię 38 proc. zniesienia Fibo poprzedniego ruchu spadkowego i uplasował się w okolicy 3,8365. Relatywne osłabienie funta powoduje, że kurs GBP/PLN rośnie wolniej niż inne pary złotowe. Około południa notowania pary walutowej oscylują wokół poziomu 5,2975.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.