SNB jako pierwszy obniża stopy procentowe

21-03-2024 14:27
Narodowy Bank Szwajcarii zaskoczył w czwartek decyzją o obniżeniu głównej stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego do 1,5 proc., twierdząc, że krajowa inflacja prawdopodobnie utrzyma się poniżej 2 proc. w dającej się przewidzieć przyszłości. Oczekiwania rynkowe wskazywały brak zmian. CHF znalazł się pod presją spadkową.
SNB jako pierwszy obniża stopy procentowe

Z komunikatu dowiadujemy się, że inflacja powróciła poniżej 2 proc. a zatem do poziomu, który SNB utożsamia ze stabilnością cen. Wg nowej prognozy inflacja pozostanie w tym przedziale w ciągu najbliższych kilku lat. W lutym wskaźnik CPI wyniósł 1,2 proc. Instytucja również obniżyła roczne prognozy inflacji. Jej średnia wartość w 2024 roku ma wynieść 1,4 proc., wcześniej SNB zakładał 1,9 proc. W 2025 roku CPI ma wynieść średnio 1,2 proc. (poprzednio 1,6 proc.).

Oczywiście SNB widzi wiele niepewności dla sowich prognoz. Głównym ryzykiem jest słabsza aktywność gospodarcza za granicą. Dynamika na rynkach kredytów hipotecznych i nieruchomości wyraźnie osłabła w ostatnich kwartałach.

Thomas Jordan w wywiadzie dla CNBC przyznał, że lepsza prognoza inflacji dała bankowi przestrzeń do obniżki. Nie chciał on jednak wypowiedzieć się na temat kolejnych kroków. Następna decyzja będzie podjęta w czerwcu, kiedy to bank będzie oceniał, czy 7presja inflacyjna nadal spada. Jednocześnie Jordan zakomunikował, że SNB jest gotów na ewentualne interwencje na rynku walutowym „w razie potrzeby”

Wrześniowe posiedzenie będzie prawdopodobnie ostatnim pod kierownictwem prezesa SNB Thomasa Jordana, który ustąpi pod koniec tego miesiąca po 12 latach u steru.

Szwajcaria jest pierwszą rozwiniętą gospodarką, która obniżyła stopy procentowe po długim okresie wysokiej presji inflacyjnej, zaostrzonej przez wpływ pandemii Covid-19 na światowy handel i wojnę Rosji na Ukrainie. Alpejski kraj ucierpiała również z powodu niepokojów w przestrzeni bankowej w zeszłym roku, kiedy rząd wkroczył, aby ułatwić UBS przejęcie upadłego rywala Credit Suisse.

Notowania USD/CHF po decyzji dynamicznie urosły do poziomu 0,8970 i znalazły się najwyżej od połowy lutego 2023 roku. Kurs przebywa od początku roku w regularnym kanale wzrostowym. Dziś nastąpiło przełamanie oporu horyzontalnego, co spowodowało, że teoretycznie otworzyła się droga do 0,91 oraz do 0,9230. Dzisiejsza decyzja powinna przynajmniej w średnim terminie wpływać osłabiająco na franka szwajcarskiego.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.