Słaby złoty w IV kwartale?

21-10-2024 13:22
Złoty ma za sobą nieco gorszy okres zarówno w relacji do euro jak i dolara amerykańskiego. Jego siła jednak w najbliższym czasie może zostać naruszona jeszcze mocniej. Widać, że coraz bardziej PLN podlega wahaniom na skutek rosnących oczekiwań obniżek stóp procentowych w Polsce. Poniedziałkowe dane pokazują, że może w najbliższym czasie wzrastać presja na wcześniejszą reakcje ze strony RPP. Oficjalnie zakomunikowano (podczas ostatniej konferencji po posiedzeniu), że możliwym terminem luzowania warunków monetarnych będzie II kwartał, kiedy to poznamy marcowe projekcje NBP. Gospodarka jednak zwalnia. Widać słabość produkcji przemysłowej. Coraz mocniej spadające ceny producenckie, które będą w przyszłości wpływać na mniejszą dynamikę wzrostu cen konsumenckich. Redukcji ulegają wynagrodzenia, które także będą w mniejszym stopniu przekładać się na wzrost inflacji. Czynniki krajowe, które do tej pory stały za aprecjacją PLN, teraz będą działać w przeciwną stronę.
Słaby złoty w IV kwartale?
Wykres USD/PLN, dane dzienne, źródło: Tradingview
  • W najbliższym czasie na niekorzyść złotego może również wpływać kontynuacja aprecjacji dolara w stosunku do euro. Tutaj będzie oddziaływać wyrównanie dysparytetu stóp procentowych. Rynek wcześniej zakładał bardziej „gołębie” stanowisko Fed. Dobre dane z USA powodują jednak, że to założenie musi zostać zmienione. Konsekwencją tego będzie prawdopodobnie jeszcze mocniejszy USD.
  • Spójrzmy również na to, że ostatnia czwartkowa decyzja EBC osłabiła euro w relacji do dolara ale jednocześnie wpłynęła negatywnie na złotego. Rynek po czwartkowej konferencji prasowej Lagarde zaczął zakładać w 50 proc. możliwość obniżki stóp w strefie euro aż o 50 punktów bazowych. Ten czynnik będzie negatywnie wpływać na wycenę euro i jednocześnie na PLN. Gorsze dane ze strefy euro będą jedynie pogłębiać to przekonanie.
  • Za moment mamy wybory prezydenckie w USA. Tu widoczny jest w ostatnim czasie wzrost szans Donalda Trumpa. Ponownie bukmacherzy wycenią większą możliwość jego wygranej. Propozycje byłego prezydenta (fiskalne, imigracyjne, podatkowe) są mocno proinflacyjne. Mogą one potencjalnie wywołać silny wzrost USD, ponieważ Rezerwa Federalna będzie musiała przeciwdziałać podbiciu wskaźników CPI. Silniejszy USD to automatycznie słabszy PLN.
  • Nie zapominajmy a ciągłej niepewności geopolitycznej, która również będzie niekorzystnie wpływać na złotego.
  • Istnieją zatem realne szanse na wyjście pary walutowej USD/PLN powyżej 4,00 w krótkim terminie zwyżka do 4,08-4,10 w średnim horyzoncie czasowym. Ryzyko dla EUR/PLN to osiągnięcie pułapu  4,36 – 4,37 w tym roku.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.