Słabszy dolar to większy apetyt na ryzyko
Stabilizacja rentowności amerykańskiego długu oraz generalnie pozytywne nastroje na rynkach finansowych prowadzą do umocnienia kursu EUR/USD, który z poziomem 1,2205 jest najwyższy od lutego. We wtorek po południu rentowności amerykańskich 10-latek utrzymują się w okolicy 1,64 proc., co sprzyja odbiciu na Wall Street i wzrostowi apetytu na ryzykowne waluty.
Szczególnie pozytywne nastroje obserwowane są wśród walut surowców. Zyskują zarówno aussie (AUD/USD 0,78), kivi (NZD/USD 0,7250) jak i CAD. Notowania USD/CAD szorują po poziomach najniższych od 2015 roku.
W regionie CEE najsilniejszy jest węgierski forint, który umacnia się po jastrzębich komentarzach ze strony banku centralnego. Prawdopodobnie Węgry będą pierwszym krajem w regionie, który rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej. EUR/HUF znajduje się w okolicy 350 pkt., najniżej od sierpnia ub. roku. W okolicy poziomów odniesienia przy 25,40 pkt. znajduje się korona czeska. Płytki handel obserwowany jest w Rosji. USD/RUB wciąż znajduje się w okolicy 74 pkt.
We wtorek złoty umacnia się względem wszystkich głównych rywali. Na rynku trudno doszukiwać się nowych czynników cenotwórczych. Umocnienie PLN to raczej kontynuacja krótkoterminowego trendu rozpoczętego po odłożeniu w czasie decyzji SN ws. kredytów CHF. EUR/PLN we wtorek po południu oscyluje wokół 4,5250, a notowania USD/PLN znajduje się na poziomie 3,7060. Również szterling traci względem złotego. Kurs GBP/PLN cofa się do 5,2580.
Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers