Słabszy dolar to większy apetyt na ryzyko

18-05-2021 13:20
Na przestrzeni dnia dolar pozostaje najsłabszą walutą w koszyku G10, co pozwala złapać wiatr w żagle ryzykownym walutom. W regionie CEE odbicie jest jednak tłumione przez silniejsze euro.
Słabszy dolar to większy apetyt na ryzyko

Stabilizacja rentowności amerykańskiego długu oraz generalnie pozytywne nastroje na rynkach finansowych prowadzą do umocnienia kursu EUR/USD, który z poziomem 1,2205 jest najwyższy od lutego. We wtorek po południu rentowności amerykańskich 10-latek utrzymują się w okolicy 1,64 proc., co sprzyja odbiciu na Wall Street i wzrostowi apetytu na ryzykowne waluty.

Szczególnie pozytywne nastroje obserwowane są wśród walut surowców. Zyskują zarówno aussie (AUD/USD 0,78), kivi (NZD/USD 0,7250) jak i CAD. Notowania USD/CAD szorują po poziomach najniższych od 2015 roku.

W regionie CEE najsilniejszy jest węgierski forint, który umacnia się po jastrzębich komentarzach ze strony banku centralnego. Prawdopodobnie Węgry będą pierwszym krajem w regionie, który rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej. EUR/HUF znajduje się w okolicy 350 pkt., najniżej od sierpnia ub. roku. W okolicy poziomów odniesienia przy 25,40 pkt. znajduje się korona czeska. Płytki handel obserwowany jest w Rosji. USD/RUB wciąż znajduje się w okolicy 74 pkt. 

We wtorek złoty umacnia się względem wszystkich głównych rywali. Na rynku trudno doszukiwać się nowych czynników cenotwórczych. Umocnienie PLN to raczej kontynuacja krótkoterminowego trendu rozpoczętego po odłożeniu w czasie decyzji SN ws. kredytów CHF. EUR/PLN we wtorek po południu oscyluje wokół 4,5250, a notowania USD/PLN znajduje się na poziomie 3,7060. Również szterling traci względem złotego. Kurs GBP/PLN cofa się do 5,2580. 

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.