Słabszy dolar, słabszy złoty

23-04-2021 14:11
Na rynku walutowym w piątek obserwujemy wzrost apetytu na ryzyko, który uwidacznia się przede wszystkim w notowaniach walut surowców. Silniejsze euro hamuje jednak aprecjację walut regionu CEE.
Słabszy dolar, słabszy złoty

Czwartkowa decyzja EBC ws. kształtu polityki pieniężnej nie przyniosła zaskoczeń. Podobnie późniejsza konferencja prezes Lagarde, na której kwestia szybszego tempa skupu aktywów w ramach programu PEPP została niemal pominięta. EUR/USD kontynuuje mozolną wędrówkę na północ i w piątek po południu oscyluje wokół 1,2060.

Większy optymizm w przypadku walut surowcowych to skutek osłabienia dolara, który jest najsłabszą walutą w koszyku G10. AUD/USD odbija do 0,7735, a NZD/USD umacnia się do poziomu 0,7180.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej nastroje są mieszane. Najsilniejszą walutą bieżącego tygodnia jest rubel, który po zniknięciu ryzyk politycznych i podwyżce stóp procentowych umacnia się względem dolara o 0,9 proc. do poziomu 74,70 pkt.

Lokalni rywale złotego oscylują wokół poziomów odniesienia. Kurs EUR/CZK znajduje się przy 25,87 pkt., a notowania EUR/HUF osiadają w okolicy 363 pkt. W przypadku obu walut lokalne czynniki są bez znaczenia, a pierwszoplanową rolę odgrywa globalny sentyment. Korona czeska ma jednak pewną przewagę w postaci retoryki banku centralnego, który najwcześniej zapowiada możliwość zacieśniania polityki pieniężnej.

Na rynku złotego panuje zaskakujący spokój. Zbliżające się nieuchronnie (29 kwietnia) orzeczenie TSUE w sprawie kredytów CHF zdaje się nie drażnić jeszcze inwestorów. Rynek dość neutralnie podchodzi do kwestii orzeczenia, a inwestorzy nie chcą grać pod prąd. Kurs EUR/PLN powoli podchodzi do linii 55-cio sesyjnej średniej kroczącej, która jednak postawiła opór i hamuje dalszą aprecjację. W piątek po południu notowania tej pary walutowej oscylują wokół 4,5644. Słaby dolar powoduje spadek kursu USD/PLN do 3,7835, a GBP/PLN umacnia się do 5,2550.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.