Słabnie presja na waluty EM

22-03-2021 13:07
Waluty rynków wschodzących stabilizują się po zamieszaniu związanym z dymisją szefa tureckiego banku centralnego. Na głównym rynku obserwujemy poprawę nastrojów z umocnieniem kursu EUR/USD.
Słabnie presja na waluty EM

Szerokim echem na rynku walutowym odbiło się odwołanie po pięciu miesiącach szefa tureckiego banku centralnego. Powodem było niezadowolenie prezydenta Erdogana z podwyżki stóp procentowych. Zaangażowanie polityki w kształtowanie polityki pieniężnej zaniepokoiło inwestorów i dołożyło presję na waluty krajów rozwijających się. Ta powoli jednak wygasa, a waluty EM odbijają od dołków.

Odbicie wspierane jest poprawą nastrojów na rynku głównym. EUR/USD odbija i umacnia się do 1,1925. W takim środowisku dobrze radzą sobie waluty regionu.

Notowania EUR/PLN oscylują w okolicy poziomów odniesienia z kursem 4,6140. Umocnienie złotego jest w tym przypadku mitygowane przez silniejsze euro. Poprawę nastrojów na rynku złotego lepiej widać w notowaniach USD/PLN, które szorują po dziennych minimach na poziomie 3,8690. Kurs GBP/PLN spada do 5,3645, ale w dalszym ciągu znajduje się bardzo wysoko. Notowania GBP/PLN testują linię dwustu sesyjnej średniej kroczącej.

Notowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania GBP/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Słabiej na tle złotego wypadają inne waluty regionu. Kurs EUR/CZK jest nieco powyżej poziomów odniesienia w okolicy 26 pkt. EUR/HUF spada o 367 pkt. przy braku lokalnych czynników cenotwórczych. W poniedziałek walutami EM targają raczej nastroje na szerokim rynku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.