Silne euro czy słaby dolar, co ważniejsze dla EM ?

25-02-2021 13:22
Na rynku walutowym zapanował tryb risk-on z wyraźną słabością dolara w tle. Niestety dla walut regionu silne pozostaje euro co mityguje wpływ dolara.
Silne euro czy słaby dolar, co ważniejsze dla EM ?

Próżno szukać informacji stojących za nagłą poprawą nastrojów, toteż ruchu należy upatrywać w przygotowywaniu portfela na nową falę optymizmu, która podniesie wycenę walut EM. Koniec miesiąca sprzyja ruchom.

W regionie Europy Środkowo Wschodniej osłabienie dolara mitygowane jest przez silne euro. Kurs EUR/USD puka do drzwi z napisem 1,2230 i jest najwyższy od 6 tygodni.

Splot zdarzeń rynkowych powoduje, że EUR/CZK rośnie o 0,3 proc. do poziomu 26,12 – najwyższego od początku miesiąca. Systematyczną wędrówkę na północ kontynuuje również EUR/HUF. Notowania tej pary walutowej poddawane były w lutym silnym wahaniom, ale pod koniec miesiąca kurs spoczywa na w okolicy 360 pkt.

Na tym tle złoty wypada relatywnie dobrze. Rodzima waluta traci jedynie względem euro, z kursem EUR/PLN uderzającym w 4,5120. Złoty jest silniejszy zarówno względem dolara jak i funta szterlinga. Kurs USD/PLN szoruje po miesięcznych minimach w okolicy 3,6870. Część zysków oddała para GBP/PLN, niemniej kurs nadal utrzymuje się wysoko na poziomie 5,2150.  

Notowania USD/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.