Rynek walutowy przed decyzją Fed

17-03-2021 12:56
Całość handlu w środę podporządkowana jest decyzji Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. W oczekiwaniu na komunikat zyskuje dolar co spycha do defensywy waluty ryzykowne.
Rynek walutowy przed decyzją Fed

Po południu rentowności 10-cio letnich obligacji USA wynoszą już 1,66 proc., co zdecydowanie wspiera dolara. Kurs EUR/USD spada poniżej poziomu 1,19. Tracą waluty z antypodów. NZD/USD cofa się do 0,7170, a AUD/USD do 0,7715.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsłabszy jest rosyjski rubel. Spadek ceny ropy naftowej oraz silniejszy dolar powodują, że kurs USD/RUB rośnie o 73,70. Lokalne czynniki oraz względna słabość powodują, że korona czeska i węgierski forint pozostają na niemal niezmienionych poziomach. EUR/CZK oscyluje wokół 26,16 pkt., a notowania EUR/HUF znajdują się na poziomie 367 pkt.

Bardzo słabo w środę wypada złoty, na którego lokalne czynniki mają coraz większy wpływ. W Polsce szybko rozwija się kolejna fala epidemii COVID19, a medialne doniesienia sugerują, że minister zdrowia ogłosi znaczące restrykcje na terenie całego kraju. Powoduje to spadki zarówno indeksów na warszawskim parkiecie, jak i przecenę złotego. Dodatkowo NBP deklaruje, że w ramach operacji strukturalnych jest gotów skupić aktywa za około 10 mld złotych (poprzedni przetarg opiewał na 3 mld). Ogół czynników sprawia, że kurs EUR/PLN wspina się na poziom 4,6120 – najwyższy od początku roku. W parze z dolarem złoty osłabia się o 0,4 proc., a kurs osiąga wartość 3,8780. Powyżej 5,39 oscyluje kurs GBP/PLN.  

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.