Rubel postraszony sankcjami

15-04-2021 15:42
Nie na długo starczył entuzjazm z udanej rozmowy telefonicznej między przywódcami USA i Rosji. Dziś wraca presja na rubla, a jej przyczyną są najpierw spekulacje prasowe, a potem oficjalne potwierdzenie Białego Domu, że wydany został akt wykonawcy zabraniający amerykańskim instytucjom finansowym kupowania na aukcjach pierwotnych papierów wartościowych emitowanych w rublu lub innej walucie przez Bank Rosji, Ministerstwo Finansów Rosji i Państwowy Fundusz Majątkowy.
Rubel postraszony sankcjami

USD/RUB zaczął dzień od wyskoku do 77,50.

Decyzja Departamentu Skarbu jest rozszerzeniem aktu z 2019 r., który zabraniał instytucjom finansowych uczestnictwa w aukcjach sprzedaży obligacji denominowanych w innej niż rubel walucie organizowanych przez w/w instytucje. Akt nie wspomina nic o kupnie papierów z rynku wtórnego, co oznacza, że instytucje finansowe mogą odkupywać obligacje i inne instrumenty od komercyjnych banków rosyjskich. Zatem finalnie wpływ aktu wykonawczego może być mniejszy niż sugerowałaby wstępna reakcja rynku.

Niższe poziomy rubla już są wykorzystywane do kupna i USD/RUB obniżył się do 76,42.

USA nałożyły jeszcze sankcje na sześć rosyjskich spółek technologicznych oraz 32 podmioty prawne i osoby powiązane.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.