Rozczarowująca produkcja z Niemiec

09-04-2021 08:14
Dane o produkcji przemysłowej z największej europejskiej gospodarki wypadły znacząco poniżej oczekiwań. Podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu wartości produkcji o 1,5 proc. m/m, rzeczywista wartość wyniosła –1,6 proc. m/m.
Rozczarowująca produkcja z Niemiec

Wartość produkcji w ujęciu rocznym spadła w lutym o 6,4 proc. vs -2,3 proc. r/r oczekiwana. Wraz z danymi o produkcji poznaliśmy również odczyty z handlu, z których wynika, że Niemcy więcej importowały niż eksportowały. Wartość importu wzrosła w lutym o 3,6 proc. r/r, podczas gdy eksport zwiększył się o 0,9 proc. r/r.

Dane są tym bardziej rozczarowujące, że wcześniejsze odczyty wskaźników koniunktury wskazywały na znaczący wzrost optymizmu menedżerów z sektora przemysłowego. Ziścił się zatem gorszy scenariusz, mówiący o problemach z łańcuchem dostaw, który ostatecznie wpłynął na wartość produkcji sprzedanej. Niewykluczone jest również, że zmagający się z epidemią niemieccy pracownicy byli poddawani kwarantannom, co również opóźniło produkcji i wpłynęło na niższą jej wartość.

Rynek nie zareagował na publikację, gdyż jest ona dość historyczna. Futures na niemiecki indeks giełdowy DAX wskazuje na bezkierunkowy początek notowań na rynku kasowym. EUR/USD cofa się do 1,1890, ale trudno szukać w tym wpływu odczytu z Niemiec. Na FX obserwujemy generalny powrót do dolara.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.