Rosną koszty w przemyśle

01-02-2021 09:31
Pozytywne zaskoczenie dla polskiego przemysłu przyniósł odczyt PMI ze stycznia. Wartość wskaźnika koniunktury na poziomie 51,9 pkt. kolejny raz kreuje dobry obraz sektora w trakcie pandemii.
Rosną koszty w przemyśle

Nie po raz pierwszy okazało się, że sektor przemysłowy wykazuje się silną odpornością na gospodarcze skutki pandemii. Słaby złoty, a także strukturalna siła sektora pozwoliły eksporterom osiągnąć najszybszy wzrost wartości eksportu od trzech lat. Znaczącym problemem, według ankietowanych, są ograniczone moce przerobowe, choć i tu sytuacja się poprawia ze względu na coraz mniejszą liczbę kwarantann domowych.

Menedżerowie wskazują również na najwyższy od 10 lat skok inflacji kosztowej. W dłuższej perspektywie może przełożyć się na spadek konkurencyjności. Niemniej odczyt jest pozytywny, a jedyną nadzieją jaką można mieć, to to, że sektor usługowy szybko nadrobi zaległości.

PMI dla polskiego sektora przemysłu, źródło: IHS Markit

​PMI dla polskiego sektora przemysłu, źródło: IHS Markit

Równie stabilna sytuacja w przemyśle rysuje się w innych krajach regionu. Na Węgrzech wartość odczytu wyniosła 54,9 pkt. Najlepszy wynik w regionie osiągnął czeski przemysł, a ankietowani ocenili koniunkturę w sektorze na 57 pkt.

Polski złoty pozostaje bardzo stabilny w trakcie poniedziałkowej sesji. Kurs EUR/PLN odpoczywa w okolicy 5,5207.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.