Risk-off na rynku walutowym

12-03-2021 14:15
W piątek na rynku walutowym obserwujemy umocnienie dolara, a w ślad za tym spadek apetytu na bardziej ryzykowne waluty krajów rozwijających się.
Risk-off na rynku walutowym

Notowania EUR/USD cofają się w piątek po południu w okolice 1,1934, choć dzienne minima zostały ustanowione jeszcze niżej. Na rynku po raz kolejny do głosy dochodzą rentowności papierów skarbowych, które osiągnęły ponownie wartość 1,60 proc.

W takiej sytuacji na FX rozlał się risk-off, który ściąga waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej wyraźnie w dół. Kurs EUR/CZK rośnie do poziomu 26,17 i choć są to dzienne minima, to w dalszym ciągu notowania znajdują się powyżej poziomów odniesienia. Najsłabszą walutą w regionie jest węgierski forint, którego przecena względem euro wynosi 0,5 proc. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 366 pkt.

Złoty plasuje się w środki stawki z kursem EUR/PLN na poziomie 4,5875. Wyżej znajdują się notowania USD/PLN, które ponownie zbliżają się do poziomu 3,8450. W okolicy poziomów odniesienia notowany jest GBP/PLN. Kurs oddalił się od dziennych szczytów i osiadł w okolicy 5,3450.

Na rynku złotego dyskutowana jest zapowiedziana przez NBP rekalibracja programu skupu aktywów. Bank centralny zapowiada bardziej elastyczne podejście w prowadzeniu QE. Wszystko po to, aby maksymalnie efektywnie zarządzać krzywą dochodowości obligacji.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.