Rentowność obligacji rządzi rynkiem walutowym

01-03-2021 12:35
Obserwacja rynku walutowego w poniedziałek nie jest najbardziej pasjonującym zajęciem. Po początkowym apetycie na ryzyko, po południu przychodzi jednak schłodzenie nastrojów.
Rentowność obligacji rządzi rynkiem walutowym

Główny rozgrywający, a więc rynek długu również w poniedziałek odgrywa swoją rolę. Cofnięcie się rentowności do 1,40 w poniedziałek rano zwiększyło apetyt na ryzykowne aktywa, ale umocnienie do poziomu 1,43 po południu nieco ten apetyt schłodziło. Kurs EUR/USD spadł o 0,16 proc. do 1,2048.

Przekłada się to na gorsze nastroje w Europie Środkowo Wschodniej. Silna utrzymuje się jedynie korona czeska, która w relacji do euro umacnia się o 0,4 proc., a kurs EUR/CZK spada do 26,12. W okolicy poziomów odniesienia znajdują się notowania EUR/HUF. Kurs osiadł na poziomie około 362 pkt.

Najsłabszą walutą w regionie jest złoty, który w parze z euro osłabia się o 0,3 proc., a kurs się 4,5305. Środowisko wyższych rentowności wyraźnie nie sprzyja złotemu, a nastrój poprawić może dobra sesja na Wall Street. Rodzima waluta znana jest również z tego, że pierwszą część dnia niejako przesypia, aby odbić późnym popołudniem. Kurs USD/PLN rośnie od 3,7635, a GBP/PLN zyskuje 0,7 proc. i oscyluje wokół 5,2550.

Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.