Rekordy produkcji przemysłowej

20-12-2021 10:17
Wartość produkcji przemysłowej w Polsce wzrosła w listopadzie o 15,2 proc. r/r. Wynik wprawia w absolutne osłupienie, ale niekoniecznie musi oznaczać świetną sytuację w branży. W części za odczyt odpowiadają zupełnie inne składniki.
Rekordy produkcji przemysłowej

Naturalnie sektor przemysłowy  jest tym, który w okresie pandemii radzi sobie dobrze. Zastój w produkcji w minionym roku spowodował, że popyt na dobra jest realizowany z pewnym opóźnieniem. Z drugiej strony skumulowany popyt trafił na czas chronicznych niedoborów półproduktów i innych niezbędnych do produkcji finalnego dobra produktów. Skłania mnie to ku tezie, że w dużej części za obecne rekordy produkcji nie odpowiadają dobra finalne, a towary, które de facto są magazynowane jako zapasy. Firmy nauczone niedoborami z poprzednich miesięcy robią zapasy, które z jednej strony podbijają obecny odczyt, ale z drugiej budują solidną bazę pod hamowanie w kolejnych okresach. 

W takim kontekście na poniedziałkowy odczyt patrzę z lekkim niepokojem, gdyż odczyt jest tak bardzo zaskakująco dobry, że aż rodzi wiele pytań o przyszłość. Z punktu widzenia inwestorów ma on niewielkie znaczenie. Zarównie WIG20, jak i złoty nie zareagowały na publikację. EUR/PLN oscyluje wokół 4,6390. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.