Raport rynkowy: sierpień 2021

01-09-2021 16:23
Na FX pierwsze trzy tygodnie należały do dolara amerykańskiego. USD umocnił się do większości walut w tym czasie. Ostatecznie „zielony” kończy miesiąc dużo słabszy. Względem GBP zyskuje 0,84 proc. W relacji do CAD jest mocniejszy o 0,83 a do euro jedynie 0,25 proc. Siła walut surowcowych pod koniec miesiąca spowodowała, że aprecjacja USD względem AUD stopniała do 0,23 proc. Z kolei silny NZD powoduje, że dolar amerykański traci do waluty nowozelandzkiej 1,29 proc. Najwięcej z grona G10 do USD zyskała korona norweska.
Raport miesięczny FX: czerwiec 2021

Koniec wakacji nieudany dla dolara

Za początkowym umocnieniem USD stały w głównej mierze bardzo dobre dane z rynku pracy (za lipiec), które poznaliśmy w pierwszym tyg. sierpnia. Raport NFP wypadł powyżej oczekiwań, odczyt na poziomie 943 tys. pokazał siłę rynku pracy. Solidnie wypadła stopa bezrobocia, która pokazała wartość 5,4 proc. co oznaczało spadek do poprzedniego miesiąca. Oznaczało to jedno, zatrudnienia w USA w lipcu wzrosło w najszybszym tempie od prawie roku, pomimo obaw o 4 falę pandemii. Potwierdzeniem dobrych danych był wzrost wskaźnika aktywności zawodowej do 61,7 proc. To wszystko było potwierdzeniem tego, że gospodarka USA poczyniła postępy w kierunku celów Fed. Przedstawiciele FOMC, w tym Richard Clarida, potwierdzili, że to właśnie raporty z rynku pracy będą w dużej mierze brane pod lupę. Dlatego też dane, który poznamy na początku września będą uważnie obserwowane przez rynek. W efekcie EUR/USD spadł na lipcowe minima, czyli w okolice 1,1755.

Chiny zwalniają

Gospodarka chińska zwalnia. Potwierdzeniem tego były sierpniowe PMI, które wypadły znacznie poniżej lipcowego odczytu. Szczególnie mocno rozczarował wskaźnik dla usług, który spadł do poziomu 47,5 pkt. z 53,3 pkt w lipcu. Z kolei wskaźnik dla przemysłu wyniósł 50,1 pkt i spadł tym samym z poziomu 50,4, który zobaczyliśmy w poprzednim miesiącu. W ten sposób wyraźnie zostały odzwierciedlone szkody wyrządzone przez wariant delta i wskazują na niską konsumpcję krajową z powodu ograniczeń związanych z COVID-19. Niektóre gałęzie przemysłu odczuwają negatywne skutki rządowej polityki ochrony środowiska. Nie jest to oczywiście wielkim zaskoczeniem dla rynku. Świat wiedział, że gospodarka Państwa Środka ucierpiała w okresie wakacji. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby Pekin znacząco złagodził swoja politykę pieniężną w najbliższej przyszłości.  W połowie sierpnia kluczowe stopy procentowe pozostały bez zmian, podobnie jak polityka dotycząca wielkości pożyczek banków komercyjnych, które mogą pożyczać firmom.

Strefa euro – inflacja mocno rośnie

Sierpniowa inflacja w strefie euro uplasowała się powyżej oczekiwań. Odczyt na poziomie 3 proc.  r/r przebił znacząco poprzednią wartość 2,2 proc r/r. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był efekt specjalny, który spowodował, że wskaźnik inflacji bazowej skoczył z 0,7 proc. do 1,6 proc. Szczyt wzrostu cen oczekiwany jest w listopadzie.

Wysoki odczyt inflacyjny to w głównej mierze fakt, że w sierpniu ze wskaźnika rok do roku zniknęło zakłócenie spowodowane zeszłorocznymi, późnymi letnimi wyprzedażami we Francji oraz Włoszech, które w lipcu obniżyło stopę inflacji o ok. 0,4 proc. Efekt ten był jeszcze bardzie zauważalny w przypadku wskaźnika bazowego. Dodatkowo „wąskie gardła” w podaży niektórych towarów prawdopodobnie spowodowały wzrost cen.

PLN - złoty mocny na koniec miesiąca

Aprecjacja dolara w pierwszych tygodniach sierpnia powodowała słabość polskiej waluty. Spadki EUR/USD wpływały na to, że na EUR/PLN dwukrotnie zbliżaliśmy się do poziomu 4,59. Opór na 4,60 nie został jednak osiągnięty. Do tego dochodziła sprawa Lex TVN. Przypomnijmy, że ustawa zmusi właściciela stacji do sprzedania swoich udziałów podmiotów przychylnemu władzy. To osłabiało demokratyczny wizerunek polski i negatywnie wpływało na wycenę złotego. Gołębi Powell i wzrost awersji do ryzyka pod koniec miesiąca spowodował, że nasza waluta zaczęła zyskiwać do EUR, USD oraz CHF. Do tego doszedł wysoki odczyt inflacji CPI za sierpień.

Pszenica nadal droga

Pszenica na CBOT nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokich poziomach (ok. 740 USD za buszel) pomimo ostatniej korekty. W Paryżu za tonę trzeba zapłacić ok 247 euro. W ostatnim czasie USDA oraz Międzynarodowa Rada Zbożowa zmieniły swoje prognozy bilansu rynkowego na rok 2021/22, które pokazały deficyt. Prognozy zostały zrewidowano (oprócz USA i Kanady) przede wszystkim w Rosji, która jest największym eksporterem pszenicy na świecie.

Ropa: brak spadków mimo perspektyw większej podaży

Ceny ropy naftowej utrzymują się na wysokim poziomie. Brent kończy sierpień w okolicach 72 USD za baryłkę a WTI na poziomie ok. 69 USD. Spadki z pierwszych trzech tygodni sierpnia zostały w dużej mierze zredukowane w ostatnim tygodniu miesiąca. Jak na razie cenom nie ciąży perspektywa zmniejszonego popytu na ropę ze strony amerykańskich rafinerii w związku z huraganem „Ida” oraz fakt zwiększania produkcji przez kraje OPEC+ 

Złoto: poziom 1800 jest broniony

Wycena złota utrzymuje się powyżej 1800 dolarów za uncję. Spadki wywołane ostatnim raportem z amerykańskiego rynku pracy zostały odrobione z nawiązka. Notowania znajdują się w obrębie lipcowej konsolidacji. Cena metalu w sposób dynamiczny odbiła od poziomu 1687 USD – czyli horyzontalnego wsparcia wyznaczonego przez minima z marca 2021 roku. 

 

 

Pełen raport gotowy do pobrania poniżej

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.