Przemysł w czasach zarazy

13-01-2021 11:12
Odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro za listopad potwierdza, że sektor dość dobrze poradził sobie z drugą falą epidemii. Rynek oczekiwał dobrych danych, ale nie aż tak dobrych.
Przemysł w czasach zarazy

Spodziewany wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym wynosił 0,2 proc., tymczasem w listopadzie produkcja przemysłowa w strefie euro zwiększyła się o 2,5 proc. m/m. Tym samym znacznie niższy jest spadek w porównaniu do listopada ubiegłego roku, który wyniósł -0,6 proc. vs -3,2 proc. r/r oczekiwany.

Twarde dane pokazują, że publikacje PMI dla sektora nie brały się znikąd. Sektor dostrzega silne fundamenty, a realizacja odroczonego popytu z II i III kwartału przekłada się na znacznie łagodniejsze przechodzenie drugiej fali pandemii. Dane, choć historyczne, to pokazują, że sektor przemysłowy znacznie lepiej dostosował się do warunków epidemicznych, jednak będąc sprawiedliwym należy również przyznać, że nie dotknęły go żadne, większe obostrzenia.

Z uwagi na historyczny charakter danych nie wywołały one reakcji rynku. EUR/USD nadal lekko słabszy z kursem lekko poniżej 1,2190. Rynek akcji również stabilny z głównymi benchmarkami ocierającymi się o poziomy zamknięcia kwotowań z poprzedniego dnia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.