Przemysł odporny na kryzys

01-02-2021 10:16
Przemysł w strefie euro pozostaje stabilny, a wartość wskaźnika koniunktury PMI osiągnęła w styczniu wartość 54,8 pkt.
Przemysł odporny na kryzys

Z ankiet przeprowadzonych wśród menedżerów z sektora przemysłu nie wyłania się nic nowego. W dalszym ciągu rośnie liczba zamówień, ale ostateczna produkcja przemysłowa jest hamowana przez małe moce wytwórcze, które cierpią głównie z powodu nieobecności pracowników związanej z przebywaniem na kwarantannach. Ankietowani zwrócili również uwagę na opóźnienia w dostawach materiałów, a także gwałtowny wzrost cen surowców produkcyjnych. Obawa przed dalszym wzrostem kosztów produkcji wywindowała zapasy do najwyższych od kilkunastu miesięcy poziomów.

Sytuacja w poszczególnych gospodarkach prezentowała się niemal zgodnie z konsensusem rynku. Wyraźnie lepiej na tle innych gospodarek ze strefy euro radzi sobie włoski przemysł, choć tutaj należy wskazać na efekt niskiej bazy, gdyż w najsilniej dotkniętej pandemią gospodarce, trudno o nastroje gorsze niż jesienią. Wartość odczytu dla Włoch wyniosła 55,1 pkt. vs 52,4 oczekiwane. Na poziomie 51,6 pkt. ostatecznie ukształtował się wskaźnik PMI dla Francji. Najwyższa wartość notowana jest w Niemczech, co z perspektywy Polski ma niemałe znaczenie, gdyż Niemcy to nasz największy partner handlowy. Odczyt PMI dla sektora przemysłu kształtował się tam na poziomie 57,1 pkt.

PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

PMI dla strefy euro, źródło: IHS Markit

Rynek akcji odreagowuje spadki związane z piątkową wyprzedażą. Po porannej stagnacji wyraźnie umacnia się dolar amerykański, a kurs EUR/USD osunął się do poziomu 1,2095.

Notowania EURUSD, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EURUSD, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.