Przegląd wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia

01-03-2021 12:42
Gwałtowna wyprzedaż obligacji na globalnym rynku przynosi wstrząsy na innych klasach aktywów. Dyskusja o lepszych perspektywach gospodarczych i przyspieszeniu inflacji podnosi obawy o wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, pomimo przeczących deklaracji bankierów centralnych. Któraś ze stron musi w końcu odpuścić, ale póki dane wciąż wskazują na kruchość ożywienia, banki centralne nie zaryzykują odejścia od gołębiego języka. W tym tygodniu PMI/ISM oraz raport z rynku pracy USA przyciągną największą uwagę.
Przegląd wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia

Wydarzenia tygodnia: PMI/ISM z USA, NFP, HICP z Eurolandu, budżet Wielkiej Brytanii, RPP, RBA

W USA w tym tygodniu główne odczyty to PMI/ISM (pon, śr) oraz raport z rynku pracy (pt). Wstępne szacunki PMI z przemysłu wskazały na podtrzymanie wysokich poziomów (58,5), gdyż poprawiające się tempo szczepień i spadki dziennej liczby nowych przypadków COVID-19 mogły przyczynić się do krótkoterminowego optymizmu. Zainteresowanie może budzić subindeks kosztów, które mogą podsycać obawy inflacyjne. W indeksie ISM negatywnie mogą się odbić ostatnie przestoje w pracach na polach naftowych w Teksasie. Wskaźniki z sektora usługowego będą obciążone wpływem warunków pogodowych, ale tu też mówimy o relatywnie wysokich odczytach blisko 60 pkt., podkreślając solidne tempo ożywienia. Po raporcie z rynku pracy oczekuje się odbicia zatrudnienia po rozczarowującym styczniu, choć trudne warunki pogodowe w połowie lutego mogą przytłumić tempo odbudowy miejsc pracy. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 180 tys.

Poza tym wypowiedzi przedstawicieli Fed mogą być kluczowe dla stabilizacji sytuacji na rynku długu, a w konsekwencji istotne dla trendu USD. Oczekujemy, że Fed będzie musiał zmienić język, by zakotwiczyć oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Okazji do werbalnej interwencji będzie dużo: Williams, Brainard, Bostic, Mester i Kashkari (pon); Brainard i Daly (wt), Harker, Bostic i Evans (śr). W czwartek przemawiać będzie prezes Powell.

W strefie euro w ślad za wstępnymi wynikami PMI dla całego bloku, oczekuje się podobnych odczytów z Hiszpanii i Włoch (z tych krajów nie ma odczytów flash). Oznacza to przyspieszenie ekspansji w przemyśle, ale sektor usługowy dalej się kurczy, powoli wychodząc z lockdownu. Rynek jest jednak skupiony na wskaźnikach opisujących przyszłość, więc dane raczej przejdą bez echa. Podobnie szacunki inflacji HICP (wt) nie przyciągną uwagi, o ile za odbicie będą odpowiadać głównie ceny energii. Styczniowa sprzedaż detaliczna (czw) będzie obciążona odreagowaniem zakupów przedświątecznych i przywrócenia restrykcji. EUR/USD pozostanie wypadkową nastawienia do ryzyka (i USD) oraz wahań rentowności długu.

W Wielkiej Brytanii na pierwszym panie będzie prezentacja budżetu (śr). Druga fala wirusa i związane z nią restrykcje oznaczają, że kanclerz nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko zwiększyć wydatki w nadchodzącym roku podatkowym. Ale konieczność równoważenia finansów publicznych wymusza poprawę strony przychodowej, co prawdopodobnie objawi się w podwyżkach podatków od przedsiębiorstw. Oznaki restrykcyjności fiskalnej w dobie pandemii mogą zostać negatywnie odebrane przez rynek, co stanowi ryzyko dla GBP. W średnim terminie nie zdusi to jednak czynników stojących za ostatnią siłą GBP: przewodnictwa w procesie szczepień, oczekiwań odbicia gospodarczego i jastrzębiego tonu BoE.

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej powinna pozostawić stopy procentowe bez zmian (śr). W krajowych danych makro jest sporo szumu związanego z covidowymi restrykcjami, ale najprawdopodobniej gospodarka najgorsze ma już za sobą i z optymizmem należy patrzeć na perspektywy ożywienia. Wśród członków Rady pojawiają się zarówno głosy otwartości wobec obniżek, jak i podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach, ale scenariuszem bazowym dalej pozostaje brak zmian co najmniej do połowy 2022 r. Na piątek zaplanowano wideokonferencję, na której prezes NBP Adam Glapiński będzie odpowiadał na pytania od dziennikarzy. Złoty jest zakładnikiem wahań nastrojów na rynkach zewnętrznych i tak długo, jak wątpliwości będą krążyć wokół znaczenia wzrostu rentowności USA i stanowiska Fed, tak długo panować będzie rezerwa względem aktywów rynków wschodzących. Mimo to zmienność na rynku złotego jest dość niska w porównaniu z huśtawką na głównych rynkach, co sugeruje pozytywne postrzeganie waluty i daje szanse na powrót EUR/PLN pod 4,50 w kolejnych dniach

W Australii komunikat RBA (wt) będzie interesujący w obliczu zawirowań na rynku długu, przez co rentowność 3 letnich obligacji powędrowała powyżej celu 0,1 proc. wyznaczonego przez bank centralny. RBA może wybrzmieć gołębio z zamiarem zduszenia zmienności na rynku długu, ale dla AUD oznacza to przejściową presję, zanim powrócą trendy reflacyjne i risk-on.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.