Przegląd techniczny najciekawszych rynków

28-01-2021 12:05
Ryzykowne aktywa ulegają przecenie. Tracą giełdy w Europie. Deprecjacji ulegają waluty surowcowe. Zyskuje dolar amerykański. Na wielu instrumentach przyszedł czas na zasłużoną korektę. Wskazujemy jaki zasięg może mieć rozpoczęta przecena.
Przegląd techniczny najciekawszych rynków
  • DE30 – przyszedł czas na korektę

Drugi dzień z rzędu trwają spadki na kontrakcie na niemiecki indeks DAX. W okolicy godziny 9:00 kurs przełamał techniczne wsparcie w okolicach 13 450 pkt. W tym miejscu wypadają szczyty z września oraz grudnia 2020 roku. Tu również przebiega zniesienie wewnętrzne Fibo 23,6 ostatniego impulsu wzrostowego, którego początki datuje się na koniec października. Od poziomu ATF notowania zostały zredukowane o ponad 5,7 proc. Obecnie DE30 odreagowuje. Kontrakt ponownie powraca powyżej 13 450 pkt. Kluczowy będzie poziom zamknięcia dzisiejszej świecy dziennej. Jeśli kurs popołudniu ponownie znajdzie się pod wspomnianym poziomem, wówczas spadki mogą się dopiero zatrzymać w okolicach 13 030 pkt. - gdzie znajdują się dołki grudniowe oraz mierzenie Fibo 38,2. W zatrzymaniu przeceny może pomóc średnioterminowa linia trendu wzrostowego. 

Wykres kontraktu DE30 (opartego o niemiecki indeks DAX), interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

Wykres kontraktu DE30 (opartego o niemiecki indeks DAX), interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

  • AUD/USD – wyjście dołem z trójkąta

 

Przy spadających giełdach, trybie risk – off, naturalną koleją rzeczy jest deprecjacja walut surowcowych, zaliczanych do grona ryzykownych. W panującym klimacie spadki AUD/USD nie są niczym dziwnym i niezrozumiałym. Po drugiej stronie mamy dolara amerykańskiego, który przyzwyczaił nas do zyskiwania w nerwowych momentach. Taki też obraz mamy. Para walutowa przebiła dolne ograniczenia formacji klina i zmierza w kierunku południowym. Obecnie kurs jest na poziomie 0.7610. Należy się jednak spodziewać większej korekty. Ważne będzie w jaki sposó cena zareaguje na wsparcie w postaci linii trendu długoterminowego, którą poprowadziłem od dołka marcowego poprzez minima listopadowe. Jeśli ta bariera zostanie pokonana, wówczas oczekuję zakończenia korekty w okolicach 0,7400. Tam bowiem wypada mierzenie 1:1 (obecna korekta zrówna się z poprzednią z okresu września i października) oraz zniesienie wewnętrzne Fibo równe 50,0 proc. Znaczenie moim zdaniem będzie mieć również horyzontalny poziom, wynikający ze szczytu utworzonego w dniu 1 września. Przy takim scenariuszu przestrzeń do spadków wynosi około 200 pkt. Dużo oczywiście będzie zależeć od sytuacji na światowych giełdach i panującego sentymentu.

 

Wykres AUD/USD, interwał D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.