Przed FOMC: 75 pb to już pewnik

21-09-2022 13:30
Październikowy Fed Funds Future notowany jest aktualnie w okolicach 3,125 i tym samym sugeruje, że rynek jest dość pewny, że Fed podniesie korytarz dla głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Krok o 1 punkt procentowy jest raczej hipotetyczną alternatywą niż scenariuszem uznawanym za realistyczny.
Przed FOMC: 75 pb to już pewnik

Czy można zatem uznać, że dzisiejszy komunikat oraz konferencja prasowa nie ma nic specjalnego do zaoferowania? Oprócz samej decyzji w sprawie stóp, która może nie zaskoczyć, otrzymamy „wykres kropkowy” pokazujący medianę oczekiwań członków FOMC co do ścieżki stóp procentowych. Ostatni raz ten wykres był prezentowany w połowie czerwca. Od tego czasu wiele się wydarzyło. W szczególności inflacja w USA po raz kolejny zaskoczyła na plus.

Logiczne wydaje się, że decydenci będą oczekiwać wyższych stóp przynajmniej do końca 2022. W czerwcu „kropki” dla końca 2022 roku znajdowały się w dużej mierze w przedziale 3 – 3,75 proc. Jeśli zostaną one zrewidowane umiarkowanie w górę dolar nie zyska jakoś znacznie. Będzie to jedynie potwierdzenie tego, czego rynek się spodziewał.  Aktualnie oczekuje się nawet poziomu 4,5 proc. Rynek mocniej będzie spoglądał co kropki wskazują w dłuższym horyzoncie czasowym (koniec 2023 i 2024). Jeśli tam zajdą znaczące zmiany, wówczas dolar może na tym skorzystać. Sama podwyżka o 75 pb jest już w pełni wyceniona i do dalszej aprecjacji USD potrzebne jest coś ekstra. Jeśli rynek otrzyma wszystko to co już wie, wówczas realny jest scenariusz sprzedaży faktów. Wówczas poziom na EUR/USD 0,9870 – 0,9880 ponownie może być obroniony.

Wykres kropkowy z czerwca 2022 roku, źródło: Bloomberg

Fed Funds Futures, źródło: Bloomberg

Rynek będzie zwracał uwagę na nowe projekcje makro, które pewnie zostaną mocno skorygowane. Zakładamy, że prognozy Fed-u dotyczące wzrostu gospodarczego zostaną obniżone a te na temat inflacji podniesione.

Do tego dochodzi jeszcze to co powie Jay Powell. Trudo wyobrazić sobie, że szef Fed-u będzie wyspowiadał się w sposób jeszcze bardziej jastrzębi niż w Jackson Hole w sierpniu. Istnieje ryzyko, że wszystko co powie tym razem będzie zinterpretowane jako mniej restrykcyjne, co może mieć negatywny wpływ na USD.

Pamiętajmy  mocnym wykupienie "zielonego". Od kilku tygodni ponownie rośnie pozycjonowanie „long” inwestorów spekulacyjnych wg raportów CFTC.

Możliwe scenariusze:

  • podwyżka poniżej 75 pb (najmniej prawdopodobna) będzie postrzegana jako „gołębi” zwrot. Ruch o 50 pb spowodowałby dynamiczne odreagowanie EUR/USD oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji. Wówczas indeksy giełdowe prawdopodobnie zanotują mocno wzrostową sesję. Taki ruch byłyby interpretowany jako sygnał wcześniejszego zakończenia zacieśniania monetarnego (koniec cyklu na niższym poziomie niż obecnie oczekiwany).
     
  • podwyżka o 75 pb. będzie ruchem, który jest szeroko oczekiwany. Wówczas dużo będzie zależeć od „wykresu kropkowego”, nowych prognoz makro (szczególnie inflacji) oraz samej wypowiedzi Powella podczas konferencji. Jeśli rynek nie otrzyma nic nowego a jedynie potwierdzenie oczekiwań, wówczas może nastąpić klasyczna sytuacja „sprzedaży faktów” co byłoby niekorzystne dla USD a pozytywne dla Wall Street. Jeśli jednak „kropki” pokażą zdecydowanie wyższa ścieżkę stóp procentowych w latach 2023 – 2024, prognozy inflacji zostaną mocno zrewidowane w górę a Powell będzie brzmiał stanowczo i zdecydowanie, dolar ma szansę na dalszą aprecjację, ale będzie ona ograniczona.
     
  • podwyżka o 100 pb., byłaby sygnałem jasnych intencji Fed i w niektórych kręgach mogłaby być interpretowana jako oznaka paniki. Reakcją odruchową byłoby umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji skarbowych o ponad 10 pb, a rynek wyceniłby wyższą stopę końcową, zwłaszcza jeśli prognozy inflacji na lata 2023 i 2024 zostałyby podniesione. Wall Street zabarwiłaby się na czerwono i być może indeksy wyznaczyły by nowe średnioterminowe minima.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.