Przed FOMC

15-06-2022 10:41
Przy inflacji na poziomie 8,6 proc. jeszcze mocniej rośnie presja na FOMC. Powell stoi dziś przed trudnym zadaniem w jaki sposób zakomunikować dalszą, zdecydowaną walkę z inflacją i jednocześnie nie przestraszyć zbyt mocno rynków finansowych.
Przed FOMC

Rynek wycenia podwyżkę na dzisiejszym posiedzeniu FOMC o 75 pb. Również widzi duże prawdopodobieństwo takiego samego ruchu w lipcu oraz kolejnego ruchu o 50 pb we wrześniu. Ważnym pytaniem dla rynku i członków FOMC będzie natomiast to, co stanie się później. Czy utrzyma się tendencja do stopniowego podwyższania stóp o 25 pb? Czy w którymś momencie nastąpi załamanie? A może Fed będzie musiał działać jeszcze szybciej w przypadku uporczywie wysokiego poziomu inflacji?

Chociaż nowe prognozy i wykresy kropkowe mogą dostarczyć wskazówek, to raczej nie uwzględniają one ostatnich danych o inflacji i zawirowań na rynkach finansowych.

Przewodniczący Powell będzie prawdopodobnie chciał dzisiaj ponownie zachować się asekuracyjnie. To czego możemy być pewni to stwierdzenie, że Fed będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych w szybkim tempie. Poprzeczka zawieszona jest wysoko. Oczekiwania rynkowe po ostatnich danych inflacyjnych ponownie urosły i przebicie ich będzie trudne, dlatego też istnieje ryzyko, że dolar podczas konferencji straci na wartości jeśli Fed przyjmie stanowisko dość zachowawcze.

Miary inflacji w USA oraz główna stopa procentowa, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne