Produkcja i zatrudnienie w górę – polski przemysł z oznakami ożywienia

04-11-2024 09:34
W październiku 2024 r. indeks PMI dla polskiego sektora produkcyjnego wyniósł 49.2, osiągając najwyższy poziom od dwóch i pół roku, choć nadal pozostaje poniżej progu 50, oznaczającego wzrost. Mimo że ogólne warunki działalności wciąż się pogarszają, pojawiły się oznaki poprawy – wzrosły produkcja oraz zatrudnienie. Po raz pierwszy od 29 miesięcy produkcja wzrosła, choć tempo tego wzrostu było marginalne, a osiągnięto go głównie dzięki redukcji zaległych zamówień.
Produkcja i zatrudnienie w górę – polski przemysł z oznakami ożywienia

Zatrudnienie również się zwiększyło, przerywając trwający 28 miesięcy trend spadkowy, a firmy zaczęły przyjmować nowych pracowników, częściowo w odpowiedzi na wcześniejsze niedobory kadrowe. Negatywnie na wynik wpłynął jednak rekordowy spadek nowych zamówień, zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowym, szczególnie do Niemiec. 

W październiku obniżyły się także koszty materiałów i ceny sprzedaży, co przypisano m.in. spadkowi cen stali. Pomimo tych pozytywnych sygnałów, optymizm firm dotyczący przyszłej produkcji jest najsłabszy od sierpnia 2023 r., głównie z powodu obaw o słabnącą gospodarkę Niemiec i problemy sektora motoryzacyjnego. Październik przyniósł więc stabilizację sektora produkcyjnego, jednak wyzwania związane z malejącym popytem, zwłaszcza eksportowym, oraz niepewność co do przyszłości pozostają istotne.

Wykres dzienny EURPLN, źródło: TradingView

Kurs EUR/PLN osłabia się dziś o około 80 pipsów, choć nadal utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Z technicznego punktu widzenia na ewentualną korektę może wskazywać opadający histogram MACD oraz zbliżające się do siebie średnie kroczące. Jednak to czynniki makroekonomiczne, takie jak wybór nowego prezydenta USA, będą miały największy wpływ na główną parę walutową EUR/USD, której zmienność odegra kluczową rolę w kształtowaniu kursu EUR/PLN w najbliższym czasie.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.