Polski przemysł wciąż stabilny

18-02-2021 10:39
Dobre dane o produkcji przemysłowej z Polski potwierdzają, że biznes dobrze aklimatyzuje się w środowisku epidemicznym. Dane, choć nieco gorsze od prognoz, wciąż mówią sporo dobrego o polskim sektorze przemysłowym.
Polski przemysł wciąż stabilny

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc. r/r. Rynek oczekiwał wyniku nieco lepszego, konsensus prognoz wynosił 1 proc. r/r, ale biorąc pod uwagę epidemiczną niepewność wynik można uznać za pozytywny. W ujęciu miesięcznym produkcja jednak spadła, ale tutaj rzeczywistość pozytywnie zaskoczyła rynek. W styczniu spadek sprzedanej produkcji przemysłowej wyniósł 5,1 proc. r/r vs -5,5 proc. oczekiwany.

Produkcja przemysłowa w Polsce, źródło: TMS Brokers, Bloomberg

Produkcja przemysłowa w Polsce, źródło: TMS Brokers, Bloomberg

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost produkcji odnotowano w 15 spośród 34 działów. Dane uwzględniają akumulację zapasów w grudniu przed brexitem, co obniża wartość produkcji sprzedanej. Gdyby nie grudniowy, ponadnormatywny wzrost zapasów, dane o produkcji sprzedanej mogłyby wyglądać nieco lepiej.

Złoty umocnił się w czwartek na fali poprawy nastrojów na szerokim rynku walutowym. Kurs EUR/PLN cofnął się w okolice 4,4900, ale wpływ historycznych, jak na warunki FX, danych o produkcji przemysłowej jest żaden. Odczyt pokazuje jednak, że struktura polskiej gospodarki do spółki ze sprawnym dostosowaniem się branży przemysłowej do sytuacji epidemicznej pozwala zachować relatywnie dobrą bazę do silnego odbicia gospodarczego wraz z luzowaniem restrykcji epidemicznych.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.