Polska: wciąż solidne dane o sprzedaży

21-07-2021 10:56
Wartość sprzedaży detalicznej w czerwcu wzrosła o 13 proc. r/r (prog. 13,1 proc. r/r). Minimalnie gorzej wypadł wskaźnik w ujęciu realny. Wpływ inflacji ściągnął go w dół do 8,6 proc. r/r (prog. 9,2 proc. r/r).
Polska: wciąż solidne dane o sprzedaży

Zgodnie z oczekiwaniami złoty nie zareagował na publikację. Pomimo, iż na pierwszy rzut oka dane nie prezentują się okazale, to wartość wskaźnika utrzymuje się powyżej trendu sprzed wybuchu epidemii. W danych widoczny jest jednak dalszy rozdźwięk pomiędzy produkcją przemysłową a sprzedażą detaliczną. Zdecydowanie lepiej kryzys zniósł sektor przemysłowy, a usługi, w tym handel wciąż nie w pełni korzystają z odroczonego popytu.

Na rynku złotego nastroje niezmienne są niedźwiedzie, ale wpływ na to mają przede wszystkim zachowania rynków bazowych. EUR/PLN oscyluje wokół 3,5975. Bardzo dobrze radzą sobie w środę indeksy giełdowe. WIG20 pnie się w górę o 1,5 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.