Polska: sprzedaż zawraca w kierunku trendu

22-06-2021 10:36
Wartość sprzedaży detalicznej w Polsce wzrosła w maju o 19,1 proc. r/r. W cenach stałych wzrost opiewał na 13,9 proc. r/r. Efekty bazy sprawiają, że dynamika wraca w okolice trendu sprzed epidemii.
Polska: sprzedaż zawraca w kierunku trendu

Dynamika sprzedaży detalicznej z Polski, źródło: TMS Brokers, GUS

Dynamika sprzedaży detalicznej z Polski, źródło: TMS Brokers, GUS

Kluczowe w budowaniu dynamiki sprzedaży detalicznej jest szerokie otwieranie gospodarki, którego byliśmy świadkami w ubiegłych miesiącach. Wraz z ustąpieniem zagrożenia epidemicznego ludzie tłumnie ruszyli na zakupy realizować odroczony popyt. Dane są nawet lepsze niż zakładał rynkowy konsensu (15,7 proc. r/r w cenach bieżących), co oznacza, że w krótkim czasie (przy założeniu braku nawrotu epidemii) handel może dogonić przemysł, który okazał się poduszką bezpieczeństwa polskiej gospodarki w epidemicznym czasie.

Jednocześnie opublikowano dane o produkcji budowlano – montażowej, która w maju przyspieszyła o 4,7 proc. r/r (prog. 1,2 proc. r/r). Sektor pozytywnie zaskoczył w kwietniu, a maj przynosi dalszą poprawę dynamiki. Wszystko to w oczekiwaniu na duże środki z UE, które dodatkowo napędzą sektor budowlany (inwestycje energetyczne i infrastrukturalne).

Rynek złotego przyjmuje dane bez większej refleksji. We wtorek złoty nieco się osłabia z kursem EUR/PLN wracającym w okolice 4,5370. Notowania zaliczają we wtorek odbicie od wsparcia z poziomu 50 proc. zniesienia wewnętrznego.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.