Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 16 X

16-10-2020 08:19
Awersja ryzyka ściąga w dół rynek akcji, a na FX umacnia USD do reszty, choć nastroje poprawiły się po komentarzach Trumpa, który osobiście chce przyspieszyć wprowadzenie pakietu fiskalnego. W Azji nastroje są mieszane, ale wciąż w atmosferze obaw o drugą falę pandemii.
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 16 X
Podsumowanie sesji nowojorskiej i azjatyckiej: 16 X
  • Prezydent Donald Trump powiedział, że jest gotów wyjść poza ofertę 1,8 bln USD pomocy, która została już przedstawiona przez Republikanów, ale lider większości w Senacie Mitch McConnell odrzucił tę propozycję. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział Pelosi, że Trump będzie osobiście lobbował niechętnych republikanów z Senatu, aby opowiedzieli się za ustawą o pakiecie fiskalnym.
  • Wieści pomogły poprawić nastroje pod koniec sesji na Wall Street w czwartek. S&P500 zamknął się spadkiem o tylko 0,15 proc., choć technologiczny Nasdaq spadł o 0,72 proc. Dziś futures na S&P500 oscyluje wokół poziomu doniesienia.
  • Nastroje na azjatyckiej giełdzie są mieszane, gdyż nadzieje wokół pakietu fiskalnego USA zderzają się z obawami o skutki drugiej fali pandemii, które dominowały przez większość wczorajszego handlu w Europie. W piątek mamy umiarkowane spadki w Tokio i Seulu, za to nieznacznie rośnie główny indeks w Szanghaju.
  • USD wyhamował po wczorajszym umocnieniu, gdyż ucieczka do ryzyka skutkuje powrotem kapitału w dolara. Największymi przegranymi w G10 są NOK, AUD i NZD.
  • W przypadku AUD, zaostrza się spór Australii z Chinami. Po tym, jak na początku tygodnia raportowano o wstrzymaniu importu węgla z Australii, dziś donosi się o nakazie wstrzymania zakupów bawełny przez chińskich odbiorców. AUD/USD spada do 0,7075.
  • EUR/USD zatrzymał spadki na 1,17. USD/JPY pozostaje względnie stabilny przy 105,20. GBP/USD osunął się pod 1,29. Zmienność na funcie pozostaje podwyższona z uwagi na rozmowy ws. brexitu na szczycie UE.  Główny negocjator Wielkiej Brytanii Frost wyraził rozczarowanie i zdziwienie po pierwszym dniu szczytu.
  • EUR/PLN zaczyna dzień tuż pod 4,56. Rekordowa liczba zakażeń w Polsce (8099) i nowe restrykcje (ograniczenie godzin otwarcia restauracji, zamknięcie siłowni, limity liczby klientów w sklepie)  podnoszą obawy o perspektywy gospodarcze Polski. USD/PLN podskoczył do 3,89.
  • Ceny ropy są pod ciężarem obaw dotyczących koronawirusa i jego wpływu na światową gospodarkę. Brent traci 0,9 proc. do 42,8 USD za baryłkę, a WTI spada o 1,2 proc. do 40,5 USD/b.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.