PMI: optymizm wśród europejskich menedżerów
Porcja piątkowych danych PMI z Europy nastraja pozytywnie przed większym otwarciem gospodarek. W Niemczech przemysł kolejny raz potwierdza jak silnie zdołał się rozpędzić. Podczas, gdy rynek oczekiwał lekkiego schłodzenia nastrojów, wartość wskaźnika PMI dla tego sektora ukształtowała się na poziomie 66,4 pkt. Minimalnie gorzej od prognoz wypadł wskaźnik PMI dla sektora usług, który w kwietniu wyniósł 50,1 pkt.
We Francji wartość wskaźnika PMI dla sektora usług wyniosła kwietniu wg. wstępnych szacunków 50,4 pkt. i była najwyższa od września ubiegłego roku. Ważniejsze jest jednak to, że jest to wynik powyżej neutralnego poziomu 50 pkt., który wskazuje na możliwą poprawę koniunktury w branży. Sektor przemysłowy również nie zwalnia tempa. We Francji wartość PMI dla tego sektora wyniosła w kwietniu 59,2 pkt. i minimalnie przebiła oczekiwania rynku.
Postępująca w Europie akcja szczepień przybliża termin znoszenia znacznej części restrykcji epidemicznych, na co mocno liczy przede wszystkim branża HoReCA. Nie bez znaczenia dla odbicia w sektorze usług będzie wprowadzenie paszportów COVID, które dyskutowane są na forum Komisji Europejskiej. W sektorze przemysłowym głównym motorem napędowym są problemy w łańcuchu dostaw, który nie jest w stanie sprostać gigantycznemu popytowi.
EUR/USD odbija w piątek dość wyraźnie do 1,2055, ale głównie za sprawą słabszego dolara, aniżeli pod wpływem pozytywnych odczytów PMI. Główne giełdy Starego Kontynentu również wychodzą nad kreską z indeksem DAX30 rosnącym o 0,4 proc.
Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers