Osłabienie dolara sprzyja ryzykownym walutom

24-06-2021 13:08
Czwartkowy handel na FX przynosi osłabienie dolara i idące za tym odbicie notowań walut krajów rozwijających się. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszy jest złoty. Incydent z rosyjskim okrętem wprowadził nieco nerwowości na rynek rubla.
Osłabienie dolara sprzyja ryzykownym walutom

W środę przedstawiciele Fed (Bostic, Kaplan), na kontrze do szefa Rezerwy Powell’a, stwierdzili, że normalizacja polityki może rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wypowiedzi nie wpłynęły jednak znacząco na notowania eurodolara, gdyż słowa prezesa Powell’a ważą więcej, a ten zapowiadał braku pośpiechu w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Czwartek przynosi skromną deprecjację dolara z kursem EUR/USD na poziomie 1,1946. Umocnienie eurodolara sprzyja bardziej ryzykownym walutom.

Z poprawy nastrojów na rynkach bazowych korzysta złoty. Po stronie fundamentów niewiele się zmienia. W RPP wciąż dominują gołębie nastroje i wiele wskazuje na to, że Rada wytrzyma presję opinii, co oznaczałoby, że do końca roku parametry polityki pieniężnej nie ulegną zmianie. Wchodzimy w okres wakacyjny, a więc również mniejszej zmienności na rynkach finansowych, co oznacza, że kwestia normalizacji polityki nieco odsunie się w czasie. EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5240, a kurs USD/PLN zawraca w okolice 3,7870. Niżej znajdują się również notowania GBP/PLN – 5,2740.

W regionie CEE nastroje są mieszane. Podwyżki stóp procentowych na Węgrzech oraz w Czechach zostały już wcześniej zdyskontowane i nie wywarły większego wpływu na rynek walutowy. EUR/CZK jest przyklejone do okolic 25,40, a notowani EUR/HUF znajduje się blisko 350 pkt.

Na moment nerwowo zrobiło się na rynku rubla. W środę media informowały o incydencie z udziałem rosyjskiego i brytyjskiego okrętu wojennego w okolicy Półwyspu Krymskiego. USD/RUB przejściowo wystrzelił w okolice 73 pkt., po czym redukcja krótki pozycji w rublu (oraz informacje o braku istotnych konsekwencji zajścia) sprowadziły notowania w okolice 72,30.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.