Odwrót od walut Emerging Markets

26-11-2021 12:29
Piątkowa sesja przynosi solidne wahania na rynku walutowym. Nowy wariant koronawirusa wywołuje niepewność i odstrasza inwestorów od walut krajów rozwijających się. Waluty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oddają część umocnienia z ostatnich sesji.
Odwrót od walut Emerging Markets

Na rynkach bazowych eurodolar wyraźnie odbija, jednak w obliczu sporej niepewności na rynkach finansowych nie przekłada się to na dobre nastroje wśród walut EM. Sądzę, że powodem odreagowania silnego dolara są oczekiwania, że Fed nie przyspieszy taperingu w obliczu koronawirusowej niepewności. Taki wariant dyskontuje również rynek długu, gdzie rentowności 10-letnich papierów skarbowych USA spadają do 1,52 proc. 

Silniejsze euro mityguje jednak umocnienie wśród walut regionu CEE. EUR/HUF odbija do 367 pkt., a notowania EUR/CZK utrzymują się powyżej 25,60 pkt. Próżno szukać innej przyczyny osłabienia, aniżeli odwrót od bardziej ryzykownych walut w obliczu rozprzestrzeniania się nowego wariantu. W Czechach jeszcze przed wybuchem nowego wariantu ogłoszone restrykcje, które z pewnością nie poprawiają sentymentu do waluty. 

W Polsce rynek skorygował nieco oczekiwania względem ścieżki podwyżek stóp procentowych. Wyceny kontraktów na przyszłą stopą procentową nieco spadły, co oznacza, że zdaniem rynku rozwój epidemii w nowym wariancie może zdjąć część presji z RPP. Sądzę jednak, że RPP nie powinna rezygnować z podwyżek, gdyż w momencie mniejszych oczekiwań może przejąć inicjatywę i lepiej zakotwiczyć oczekiwania. Dyskusyjna pozostaje natomiast skala takiego ruchu. Z pewnością apetyt na mocno jastrzębie poczynania będzie niższy. Uważam, że kontynuacja podwyżek i wyraźnie wskazanie oczekiwania silniejszego złotego wystarczyłoby, aby umocnić PLN. Po przejściowej wyprzedaży nastroje na rynku złotego w piątek stopniowo uległy poprawie. Euro wyceniane jest na 4,6950, a kurs USD/PLN spada do 4,1610. Poniżej poziomów odniesienia, przy 5,5480, znalazł się kurs GBP/PLN.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.